Can Ataklı

Can Ataklı

ABONE OL
Temmuz 1, 2024 08:45
Can Ataklı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1956 yılında Diyarbakır’da doğdu.İTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nda eğitim gördü.Gazeteciliğe 1976 yılında Vatan gazetesinde başladı.24 Saat gazetesinde devam etti.Günaydın ve Tan gazetelerinde yazı iylerini idare etti.Sabah gazetesinin İstanbul dönemi kuruluş kadrosunda yer aldı.Aynı gazetede uzun süre köşe yazarlığı yaptı.Gazete yönetimi tarafından işine son verildi.Almanca biliyor.

ESERLERİ
Amiral Battı Sabah Grubunun Öyküsü Can Ataklı’nın Tanıklığıyla
Serkan Seymen
Metis Y. İstanbul 2001

Amiral Battı, 80’li yıllarda kendisini Türkiye medyasının “amiral gemisi” ilan eden Sabah gazetesi ile onun bağlı bulunduğu grubun geçirdiği dönüşümleri ele alıyor.

Kitabın ana eksenini, en başından itibaren Sabah’ı Sabah yapan çekirdek ekip içinde yer alan, ancak son dönemde Dinç Bilgin-Zafer Mutlu ikilisi tarafından işten atılan Can Ataklı’nın tanıklığı oluşturuyor. Ataklı, Serkan Seymen’in yaptığı röportajda kimi zaman burukluğunu dile getiriyor, kimi zaman öfkesini boşaltıyor; ama en önemlisi medya-siyaset-sermaye ilişkileri konusunda çok önemli ifşaatta bulunuyor. 1992’de Cilalı İmaj devri adlı kitabında Sabah’ın temsilciliğine soyunduğu “yükselen değerleri” ilk kez kavramsallaştırmış olan Can Kozanoğlu ise, on yıl sonra aynı değerlerin neden ve nasıl yere çakıldığını anlatıyor. Kitabın sonsözünü kaleme alan gazeteci Kemal Can da, amiral gemisinin batmasından çıkartılabilecek dersleri tartışıyor. Kitapta 93 trilyonluk bir meblağın hortumlandığı Etibank soruşturmasına dayanak teşkil eden Bankalar Yeminli Murakıpları raporunun “Sonuç ve Özet” bölümleri ile Can Ataklı’nın 1995’te Doğan grubuna karşı Sabah grubunu cansiperane savunan yazılarından seçmeler de ek olarak yer alıyor.

HAKKINDA YAZILANLAR

Balkaner’in 10 bin doları nereye gitti?
Sabah 17 Mayıs 2001

Saygı Öztürk: Ali Balkaner’den 10 bin dolar alan gazetecinin ismi Can Ataklı. Can Ataklı: Evet bu parayı aldım ama o zamanki bir hayır işinde kullandım

Yurtbank’ın eski sahibi Ali Balkaner’den para aldığı iddiasıyla medya gündeminde uzun süre tartışılan ilk gazetecinin ismi ortaya çıktı: Can Ataklı… Star Gazetesi yazarı Saygı Öztürk dün “Yurtbank dosyasında ismi bulunan gazeteciler” başlıklı köşesinde, ilk defa isim vererek yazar Can Ataklı’nın şu anda tutuklu bulunan Yurtbank’ın eski sahibi Ali Balkaner’den 10 bin dolar para aldığını yazdı. İddialar üzerine Can Ataklı’nın kendisini aradığını da yazan Saygı Öztürk, yazısında Ataklı’nın şu görüşlerine de yer verdi: “Yurtbank’ın eski sahibi Ali Balkaner’i tanıyorum.

Evine, bürosuna gider, davetlerine eşimle birlikte katılırdım. Eşini de tanıyorum. Tanıdığım insanı zor durumda olduğu dönemde de tanıdığımı söyler, bunu kimseden saklamam. Ancak Ali Balkaner’den para aldığımı hatırlamıyorum. Adımın böyle bir olaya karışması inanılır gibi değil. Adım bilgisayar disketine niçin yazılmış onu da hiç bilemiyorum. Adımın karşısında 10 bin dolar yazılmasının ne anlama geldiğini de bilmiyorum…”

ÖNCE KABUL ETMEDİ
Öztürk yazısında ayrıca, İstanbul 5. No’lu DGM’de bulunan Ali Balkaner’in muhasebecisi Mustafa Nihat Yurdakök ile ele geçirilen ve Balkaner’in hesaplarının tutulduğu bilgisayar disketlerinden oluşan dosyada Can Ataklı’nın isminin karşısında 04.05/10.000 dolar yazdığını ve buna göre Ataklı’nın Balkaner’den bu parayı aldığını ifade etti.
Öztürk’ün bu yazısı üzerine Can Ataklı da “http://www.imedya.com” isimli haber sitesinde dün sabah “Can Ataklı cevap veriyor” başlıklı bir cevap yazısıyla hakkındaki iddiaları reddetti. Ataklı yazısında, “Balkaner’den hiç bir şekilde para almadığını ve böyle bir şeyin mümkün olamayacağını, yolsuzlukların sürmesini isteyenlerin oyunuyla karşı karşıya kaldığını” vurguladı. Ataklı, “Bu konuda kendimi savunacak halim yok. Ben, 26 yıl önce hangi ahlaki değerleri savunuyorsam şimdi de öyleyim” dedi.

SONRA HATIRLADI
Ancak sabahki bu yazıdan üç saat sonra Can Ataklı yine aynı haber portalına “10 değil 100 bin dolar aldım” başlıklı bir yazı daha yazdı. Ataklı, öğle saatlerinde yayınlanan ikinci yazısında, Balkaner’den para aldığını kabul etti. Yazısında Balkaner’den aldığı parayı önce hatırlamadığını söyleyen Ataklı, düşününce olayı çözdüğünü belirtti. Ataklı, “1997’de yakın dostlarının çocuğu olan lösemi hastası Küçük M.’nin tedavi masraflarının karşılanması için bir kampanya başlattığını ve o kampanya çerçevesinde bir çok iş adamından para toplandığını” yazdı. Kampanyaya 10 bin dolar veren Balkaner’in de katıldığını ve bu parayı hiç görmediğini belirten Ataklı, “Böyle bir itham altında kalmak ve şimdi böylesine bir savunmaya girmek beni çok yaralıyor” diyerek savunma yaptı.

Ataklı, yazısını “Bugüne kadar bana inanan dürüst, doğru ve samimi bulan herkesi hayal kırıklığına uğrattığım için özür dilerim” diyerek bitirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP