Zeki Saraçoğlu

Zeki Saraçoğlu

ABONE OL
Haziran 26, 2024 11:43
Zeki Saraçoğlu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1938 yılında Siirt’te doğan Zeki Saraçoğlu, çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra 1972 yılında Hergün Gazetesi’ni satın aldı. Gazeteyi milliyetçi çizgide yeniden çıkarmaya başlayan Saraçoğlu, 1974 yılında ise Ortadoğu Gazetesi’ni çıkarmaya başladı. Saraçoğlu, evli ve bir çocuk babasıydı. Saraçoğlu, 21 ağustos 2006 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

VEFAT-HABER
Ortadoğu Gazetesi’nin sahibi Zeki Saraçoğlu vefat etti
Zaman 22 ağustos 2006

Ortadoğu Gazetesi’nin imtiyaz sahibi Zeki Saraçoğlu zatürre şikayetiyle mayıs ayından beri tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Saraçoğlu’nun akciğer rahatsızlığına bağlı solunum yetmezliğinden öldüğü öğrenildi. Ortadoğu Gazetesi’nden yapılan açıklamada Zeki Saraçoğlu için bugün gazete binasında bir tören düzenleneceği bildirildi. Saraçoğlu’nun Fatih Camii’nde öğle namazını müteakiben cenaze namazı kılınacağı, Topkapı Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedileceği kaydedildi.

MÜCADELE ADAMI ZEKİ SARAÇOĞLU
Ortadoğu 22 Ağustos 2006

Yaklaşık dört ay önce zatürree teşhisi ile hastaneye kaldırılan Saraçoğlu, daha sonra akciğer rahatsızlığına bağlı olarak solunum yetmezliğinden dolayı hayatını kaybetti.
Saraçoğlu’nun naaşı bugün Fatih Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının adından Topkapı aile kabristanında toprağa verilecek.

Gazetemizin sahibi Zeki Saraçoğlu, yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak önceki gece Hakk’ın rahmetine kavuştu.

Mayıs ayından bu yana önce zatürree teşhisi ile hastaneye yatan Saraçoğlu, akciğer rahatsızlığına bağlı olarak solunum yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu.

Saraçoğlu’nun naaşı bugün saat 11.00’de Ortadoğu gazetesi önünde düzenlenecek törenin ardından Fatih Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Topkapı aile kabristanında toprağa verilecek.

Zeki Saraçoğlu 1936 yılında Siirt’te doğdu. Babasının Emniyet Müdürü oluşu nedeniyle Türkiye’nin çeşitli illerinde eğitim alan Zeki Saraçoğlu, gazetecilik yüksek okulunu bitirdi. Evli ve bir çocuk babası olan Saraçoğlu, Türkiye’de ilk gazetecilikten gelme medya patronu unvanına da sahipti

Türkeş ile dostluğu

Çeşitli gazetelerde çalıştıktan sonra medya patronluğuna Hergün gazetesiyle başlayan Saraçoğlu, vatani görevini yapmak için askere gitti.

Askerliğini yedeksubay olarak yaptığı sırada rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’le tanışır. Başbuğ ile Saraçoğlu’nun doslukları ilerler.
Zeki Saraçoğlu’nun terhis olmasına yakın bir zamanda rahmetli Türkeş, Türkiye’de milliyetçi bir yayın kuruluşuna ihtiyaç duyulduğu konusunda fikir ileri sürer.

Ortadoğu ve Saraçoğlu

Türkeş’in fikri, Zeki Saraçoğlu’nun da aklına yatar ve 1972 yılında Ortadoğu gazetesini kurar. Saraçoğlu, büyük zorluklar ve imkansızlıklara rağmen Ortadoğu gazetesini yayın hayatına geçirdi.

35 yıllık yayın hayatında milliyetçi çizgiden hiç sapmadan yayın hayatını sürdüren gazete onun için her şeydi.

Çünkü gazeteyi çocuğu gibi büyüttü ve bugünlere getirdi. Türkeş’le beraber başlayan dostlukları siyasete de yansıdı.

Siyasetin hem dışında hem içinde

Merhum Başbuğ Türkeş’le beraber Milliyetçi Hareket Partisi’ne verdiği desteği hayatının son günlerine kadar sürdürdü.

Her zaman siyesetin içinde olan ancak hiç bir zaman siyasete girmeyi düşünmeyen Saraçoğlu, ömrünü Türk dünyasına ve Türk milliyetçiliğine hizmete adamış bir bir kişi olarak hep anılacak.

Eğitime hizmet

Kurduğu Saraçoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı ile yüzlerce öğrenciyi okuttu. Kimsesiz çocuklara yuva açarak, “kimsesizlerin sesi” oldu.

Onu çok arayacağız

Ömrünün büyük bir bölümünü çok sevdiği gazetesinin çalışma ofisinde geçiren Saraçoğlu, gazete çalışanlarına karşı da babacandı. Sabah saat 09.00’da gazeteye gelen Saraçoğlu, gazete çalışanlarıyla birlikte çalışmalara katılırdı.
İş bitiminde ise bütün personeli odasına çağırarak “Gelin arkadaşlar hep birlikte çay içelim, sohbet edelim” diyerek saat 18.00’e kadar kalır ondan sonra gazeteden ayrılırdı.
Mayıs ayı ile başlayan hüzün Mayıs ayından beri çok sevdiği gazetesine gelemedi. Yakalandığı amansız hastalık O’nu bitkin düşürdü. Zayıflamıştı. Ancak hastalığına rağmen hergün telefonla toplantımıza katıldı.
Manşet dahil bütün haberleri sorardı. Ertesi günü gazeteyi gördüğünde hemen gazeteyi arar “Elinize sağlık çocuklar, çok güzel olmuş”diyerek çalışanlarını onurlandırırdı. O baba idi… Baba… Hem de babaların babası…
Özlemiştik neden gelmedin?

O’nu çok özlemiştik. Gazeteye gelecek günü beklerken bir gün cansız bedeninin geleceğini hiç düşünmemiştik. O’nun bir gün ansızın aramızdan ebediyen ayrılacağını aklımıza bile getirmemiştik. Ama o gün geldi çattı. Çok sevdiği gazetesine nihayet ölüm haberi geldi. Bizi yetim bıraktın Zeki Saraçoğlu.
Mekanın cennet olsun…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP