Yenidoğan Bebek Ne Zaman Yıkanır?

Yenidoğan Bebek Ne Zaman Yıkanır?

ABONE OL
Haziran 5, 2024 15:34
Yenidoğan Bebek Ne Zaman Yıkanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni doğan bebeğin hemen yıkanması doğru değildir.

Yeni doğan bebek yetişkin gibi banyo yaptırılmaz. İç dünyadan dış dünyaya gelen bebeğin banyosu hassaslıklarla doludur. Uzmanlar, bebeğin doğumdan en az 12 saat sonra yıkanmasını tavsiye etmektedirler. Bu kadar beklenmeyecekse bebeğin ıslak ve yumuşak bir bezle silinmesi doğru olan bir davranıştır. Normal bir banyo ise ancak göbeği düştükten sonra yaptırılmalıdır. Yeni doğan bebeği banyo yaptırılmadan önce bir ön hazırlık yapılmalıdır. Bebeklerin yıkanması bebek için faydalıdır. Bebeğin yıkanması bebeği mikroplardan temizleyeceği için bebekte pişik ve benzeri hastalıklar oluşmaz. Bebeğin cildi nefes alacağından rahat bir uyku çeker. Tam bir banyo, doğumdan sonraki 2 veya 3’üncü güne bırakılabilir. Bunu izleyen günlerde bebek her gün ya da günaşırı yıkanabilir.

ADIM ADIM YENİ DOĞAN BEBEK NE ZAMAN YIKANIR?

Tam bir banyoda bebek için şu hususlara dikkat edilmelidir;

* Su yaklaşık olarak 37- 38 derecede olmalıdır. Bunu ölçmenin kolay yolu banyo suyunun dirseklerinizi yakmamasıdır. Bebeğin bulunduğu odanın da sıcak olması gerekmektedir.
* Bebek aç iken banyo yaptırılmamalıdır. Tok karına yaptırılan banyo kusmalara neden olabilir.
* Bebeği yıkarken diğer bir yardım almakta fayda vardır.
* Suyun kaynatılıp soğumuş olması enfeksiyon riskini azaltır.
* Göbek düşmemişse su değdirmemeye özen gösterilmelidir. Su, göbeğin iltihaplanmasına neden olabilir.
* Banyoda sabun kullanılacağı için ellerinizden bebeğin kaymamasına dikkat etmelisiniz. Sabun veya şampuan bebek için üretilen olanlar tercih edilmelidir.
* Bebek yağı bebek için rahatlatıcı olarak kullanılabilir.
* Bebek tercihe göre günaşırı veya her gün banyo yaptırılabilir.
* Banyoda bebeğin kulağına su kaçırılmamaya dikkat edilmelidir. Bebeğin başına su dökülürken yüz aşağıya doğru tutulmalıdır. Su dökülürken kulakların kapatılmasında fayda vardır. Kulağa su kaçması bebeği huzursuz edebilir.
* Bebeğin leğen ya da küvet içinde kaymasını engellemek için altına bir bez koymak akıllıca olacaktır. Küvetinde 10 cm.’ den fazla doldurmamak olası tehlikelerden uzak durmanıza yardımcı olacaktır.
* Bebeğin ilk banyo tecrübesi iyi izlenim bırakmalıdır. Bu, sonraki banyolar için bir yatırımdır. Bu nedenle bebeğin banyodan korkmaması gerekir. Şayet geç kalınmışsa, bebek banyodan korkuyorsa bir süreliğine anne ile beraber banyo yaptırılabilir. Bu davranış, annenin verdiği güvenle birlikte banyonun güvenli bir şeklide geçmesini sağlar.
* Bebeğinizi küvetin başında yalnız başına bırakmayın. Bu riski kesinlikle almayın. Yoksa ömür boyu vicdanınızın rahatsız olacağı geri dönüşümü mümkün olmayan olaylarla karşılaşabilirsiniz.
* Bebek kıyafetlerini banyodan önce hazırlayın. Sonradan hazırlanması bebeğinizin üşütmesine neden olabilir.
* Bebek eğer altını kirletmişse altını temizledikten sonra küvete sokulmalıdır.
Ulaşılması zor olan ve kir tutan yerleri özenle temizleyin. Örneğin kulak arkaları, boyun altı, parmak araları ve bacak araları gibi.
* Erkek bebeklerde sünnet derisini biraz geri çekerek yıkayın. Deri altında kalan krem veya idrar kalıntıları bebeğinizin enfeksiyon kapmasına neden olabilir.
* Banyo bitiminde yumuşak bir bez ya da havlu ile kurulayın. Kulaklarının suyunu almak için kulak pamuğu kullanabilirsiniz. Ama çok dikkatli olmalısınız, çok derine kaçırmamalısınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP