Ninniler ağrı kesici etkisi yaratıyor!

Ninniler ağrı kesici etkisi yaratıyor!

ABONE OL
Haziran 5, 2024 14:52
Ninniler ağrı kesici etkisi yaratıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Müziğin şüphesiz ki hem yetişkinler hem de çocuklar üzerinde olumlu birçok etkisi var. Dinlendiriyorsakinleştiriyor kelime dağarcığını artırıyor ve bunun gibi etkiler sağlayarak onların gelişimine terapi yapıyor.Tüm bunların yanında İngiltere’de yapılan bir araştırma ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Bu araştırmayı okuduktan sonra müziğin yararlarından bir kez daha etkilenecek ve hayatınızda melodilere daha fazla yer vereceksiniz.

İngiltere’deki Great Ormond Street Hospital hastanesinde yapılan araştırmaya göre ninnilerin bebeklerin üstünde ağrı kesici etkiye sahip olduğu saptandı.

20 yıldır müzik terapisi üzerinde çalışmalar yapan Dr. Nick Pickett ve ekibinin yaptığı araştırma bebeklerin ve yürüme çağındaki çocukların ninni dinledikleri sırada kalp atışlarının yavaşladığını ve bunun da ağrılarının azalmasına sebep olduğunu ortaya çıkardı.

Yüzyıllardır anne ve babaların çocuklarını uyutmak için ninni söylediklerini belirten Dr. Nick ninnilerin ruhsal etkilerinin yanına fiziksel etkilerini eklemenin büyük bir heyecan duymalarına sebep olduğunu belirtti.

Araştırma 37 kalp hastası bebek üzerinde uygulandı. Nick Pickett hasta olan bebeklere ninni söyledi ve bu esnada bebeklerin yüz ifadelerini ağlamalarını ağrılarını ve kalp ritmlerini inceledi. Bazı bebeklere ise kitap okundu. Sadece ninniyi duyan bebeklerin kalp ritmlerinde yavaşlama saptandı. Kalp ritmleri yavaşlayan bebeklerin dikkatlerinin dağıldığını ve böylece ağrıyı daha az hissettiklerini düşünen Nick Pickett bebeklerin önce ninniyi söyleyen kişinin sesine sonra enstrümana tepki verdiğini söyledi. Canlı müziğin ağrıları kesme de yarattığı etkiyi kanıtlayan araştırma ”Psychology of Music” dergisinde yayınlandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP