Peygamber Efendimizin Yetimlere Şevkati

Peygamber Efendimizin Yetimlere Şevkati

ABONE OL
Haziran 17, 2024 13:04
Peygamber Efendimizin Yetimlere Şevkati
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PEYGAMBERİMİZİN YETİMLERE ŞEFKATİ

Peygamberimizin yetim çocuklara apayrı bir şefkati vardı. Onlara çok müşfik davranırdı. Kendisi de yetim olarak büyüdüğü için yetimliğin ne kadar acı ve zor olduğunu biliyordu. Yetimlere olan merhametinden dolayı devamlı olarak onları korur haksızlığa uğradıkları zaman haklarını arardı.

Ebû Cehil bir yetimin vasisiydi. Çocuğun bütün malı yanındaydı fakat ona koklatmıyordu.

Bir gün çocuk aç ve çıplak olarak geldi malından bir-şey istedi. Ebû Cehil azarlayarak yanından kovdu. Sonra da Kureyş’in ileri gelenleri çocukla alay ederek “Muhammed’e git de sana yardımcı olsun” dediler.

Onların bu kötü niyetini anlamayan saf ve masum çocuk doğruca Peygamberimize gitti. Halini arz etti. Peygamberimiz çocuğu yanına alarak Ebû Cehil’in bulunduğu yere geldi. Yetimin hakkını vermesini söyledi. Peygamberimizi karşısında gören Ebû Cehil hiç itiraz etmeden yetimin malım iade etti.

Ebû Cehil’in bu uysallığını gören müşrikler “Sen de sapıttın Muhammed gibi çocuklaştın” diye onu küçümsediler.

Ebû Cehil tuhaf bir haldeydi. Onlara şöyle dedi:

“Hayır siz de benim yerimde olsaydınız aynı şeyi yapardınız. Çünkü onun sağında ve solunda birer mızrak gördüm. Vermeyecek olsam bana saplanacaktı.”

Peygamberimizin kendi evinden de yetim eksik olmazdı. Hz. Hatice ile evlendiğinde Hatice validemizin ölen kocasından Hind isminde bir erkek çocuğu vardı. Peygamberimiz o yetime kendi öz çocuğu gibi bakmış yetiştirmişti.

Yine Peygamberimiz Hz. Ümmü Seleme ile evlendiğinde beraberinde beş yetimi vardı. Peygamberimiz ona beraberinde yetim çocukların bulunmasının evlenmesine bir engel olmayacağını söyledi ve öylece kabul etti. Bu çocukların babası Ebû Seleme seçkin Sahabîlerdendi. Bir savaşta şehit olmuştu. Bu çocuklar Peygamberimizden öz babalarını aratmayacak hatta daha sıcak bir şefkat görmüşlerdi.

Yapılan savaşlar sonunda şehit düşen Sahabîlerin çocukları yetim kalıyordu. Peygamberimiz bu çocuklara ayrı bir ilgi gösterir onları yalnız bırakmaz ihtiyaçlarını karşılardı. Bazılarını da bizzat kendi himayesine alırdı.

Peygamberimiz bir bayram namazından sonra mescitten çıktığında çocukların neşe ve sevinç içinde oynadıklarını gördü. Bir duvarın dibinde de perişan kılıklı ve mahzun bir çocuk ağlayıp duruyordu. Dikkatim çekti. Doğru onun yanına vardı.

“Yavrum neyin var niçin böyle üzgün duruyorsun? Arkadaşlarınla birlikte niçin oynamıyorsun?”

Çocuk bir yetimdi. Babası Uhud’da şehit olmuştu. Annesi de başka biriyle evlenince çocuk sahipsiz kalmıştı. Resul-i Ekrem Efendimiz çocuğun elinden tuttu. Başını okşadı gönlünü aldı. Sevindirici bir haber verdi:

“Neden ağlıyorsun? Ben baban Âişe annen Fatıma kardeşin olsun istemez misin?

Çocuk sevincinden uçacak gibiydi. Heyecanla “Nasıl razı olmam Yâ Resulallah?” diyebildi.

Peygamberimiz ismini sordu: “Buceyr” dedi. “Hayır. Senin ismin Beşir olsun” buyurdu.

Peygamberimiz çocuğu aldı evine götürdü. Yedirip içirdi üstünü başını giydirdi.

Karnı tok sırtı pek olan çocuk bir süre sonra oynayan çocukların arasına karışmak üzere sokağa çıktı.

Neden sevinmeyecekti? Babası Cennete gitmişti; ama şimdi babasının yerine geçen insan bütün babaların en hayırlısıydı.

Arkadaşları Beşir’in halindeki değişikliği görünce etrafına toplandılar. Merakla sordular:

“Sen daha önce ağlayıp duruyordun. Şimdi nasıl oldun da bu hale geldin?”

Beşir cevap verdi:

“Açtım doydum; çıplaktım giyindim; yetimdim Resulullah babam Âişe annem oldu.”

Bunun üzerine diğer çocuklar Beşir’e gıpta ederek şöyle dediler:

“Ne olaydı keşke bizim de babalarımız Uhud’da şehit olaydı da biz de öyle bahtiyar bir babaya kavuşmuş olaydık.”

Peygamberimizin vefatına kadar Beşir bin Akra onun yanında kaldı. Peygamberimiz ebedî âleme göçtükten sonra Beşir için asıl yetimlik başlamış oldu. Şöyle ağlıyordu:

“İşte şimdi yetim kaldım işte şimdi garip oldum.”

Yetimin sadece başını okşamak bile çok büyük bir sevap ve Cennet müjdesidir. Efendimiz bu sevabı şöyle ifade buyururlar:

“Kim sırf Allah rızası için şefkatle yetimin başını ok-şarsa elinin değdiği saçlar sayısınca ecir ve sevap kazanır. Yanındaki yetime iyilik yapan kimse ile ben şu iki parmak gibi Cennette beraber olacağız.” Daha sonra da orta parmağı ile işaret parmağının aralarını açarak gösterdi.

Kocası öldüğü halde çocuklarının başında bekleyen onları büyütüp yetiştiren hayâta hazırlayan edep ve ahlâk öğreten dul bir hanımın Peygamberimizin gözünde çok büyük yeri vardır.

Şöyle buyuruyorlar:

“Cennetin kapısını ilk önce ben açacağım. Bununla birlikte bir kadının Cennetin kapısını açmak üzere beni geçtiğini görünce:

“Ne oluyor sen kimsin?” diye sorarım. O da:

“Dünyada iken yetim kalan çocuklarımın başını bekleyen bir kadınım” diye cevap verir.

Yetim çocuklara bakmak ihtiyaçlarını karşılamak bakım ve eğitimleri ile meşgul olmak insanın şahsiyeti karakteri ve ahlâkı üzerinde de büyük etki yapmaktadır.

Ebu’d-Derdâ rivayet ediyor:

“Peygamber Efendimize bir adam geldi kalbinin katılığından dert yandı. Resulullah (a.s.m) ona şu tavsiyede bulundular:

“Kalbinin yumuşak olmasını ihtiyacın olan şeylere kavuşmayı ister misin?

“Öyle ise yetime şefkat göster başını okşa yediğinden ona yedir ki kalbin yumuşasın ve muhtaç olduğun şeylere kavuşasın.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP