Mayıs Sineği

Mayıs Sineği

ABONE OL
Haziran 12, 2024 08:14
Mayıs Sineği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mayıs sineği, günlük sinekler, bir gün sineği (rhithrogena germanica) Ephemeroptera takımına ait kısa yaşamlı böceklerin ortak adı.

Gerçek sinekler (Diptera) ile karıştırılmamalıdır. Kız böcekleri ve Yusufçukları kapsayan eski bir grubun içerisinde yer alırlar. Sucul böceklerdir ve olgunlaşma süreleri tatlısularda bir yıl sürer.

Olgunlaşma evresinden sonra yer yüzüne çıkıp kabuk değiştirirler. İlk olarak erkekler ortaya çıkar ve kabuk değişiminden hemen sonra göl üzerinde dișileri ararlar. Daha uzun kuyruklu olan dişiler ortaya çıkınca erkekler grup halinde çiftleşmeye başlar ve hemen ölürler bu duruma “QPLOT” da denir.

Dişiler nehrin üst kısmına giderek yumurtlar ve 40,000’e yakın yumurta bırakıp ölürler.

Mayıs Sineğinin Bilimsel Sınıflandırması

Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Arthropoda (Eklem bacaklılar)
Alt şube: Hexapoda (Altı bacaklılar)
Sınıf: Insecta (Böcek)
Alt sınıf: Pterygota
İnfra sınıf: Palaeoptera (tartışmalı)
Üst takım: Ephemeropteroidea
Rohdendorf, 1968
Takım: Ephemeroptera
Hyatt & Arms, 1891

Mayıs sineği özellikleri

Sucul böceklerden ve Kısa yaşamlı olan Mayıs Sineği, yumurtadan çıktıktan sonra yarım saat ile bir gün arasında hayatta kalır. Bundan dolayı, Bir gün Sinekleri veya Bir günlükler gibi isimlerle de bilinmektedir. Çocukluk ve gençlik dönemlerine larva dönemi denir. Bu dönem mayıs sineklerinde bir yıl kadardır. Bu larva dönemlerini suda geçiren Mayıs Sinekleri, dünyaya geldiklerinde bir yetişkin olarak karşımıza çıkar. Sinekler, dünyaya gelmeden önce hayatlarının yüzde doksan dokuzunu suda geçirirler. Dünyaya geldikten sonra ise ortalama üç saat kadar yaşam içerisinde bulunurlar. Bu yaşadıkları tek bir günde beslenme ihtiyaçlarını solunum yolu ile havadan sağlayan Mayıs Sinekleri, bu hava sayesinde bağırsaklarının içerisini doldurarak vücutlarını şişirir. Bu olayda uçmalarını sağlayan enerjiye dönüşür ve bu sayede uçarlar.

Mayıs sineği üreme ve ölümü

Üreme yöntemleri de mayıs sineklerinde o bir günlük süreçte gerçekleşir ve sadakatları ile bilinen Mayıs Sinekleri çiftleştikten hemen sonra ölür. Biz insanların tersine o kısa zamanları içerisinde erkek sinekler hayatlarında sadece tek bir sefer çiftleşme gerçekleştirir. Larva döneminden çıktıktan sonraki bu kısa ömürlerinde çiftleşecekleri birini aramaya başlarlar. Mayıs sineklerinin dişileri biraz nazlanıp sonradan erillerin arasına karışarak eş arama merasimini gerçekleştirmektedirler. Tüm mayıs sinekleri süreleri kısıtlı olduğundan çiftleşme eşlerini buldukları anda havada gerçekleşir ve çiftleşme işleminin hemen ardından erkek olan mayıs sineklerinin hayatı son bulmaktadır. Bu durum Dişi sineklerde ise,en yakınındaki nehir gibi hızla akan suların içerisine girerek sekiz bin civarındaki yumurtayı bıraktıktan sonra sonra gerçekleşir, yani ölürler. Tüm dünya döngüsü içerisinde Nesillerini bu şekilde sürdüren Mayıs Sinekleri dünyada yaşadıkları süre en fazla yirmi dört saat kadardır. Daha sonrasında suya düşerek dünya döngüsü içerisinde suda bulunan canlılara yem olurlar. Bu durum dünyanın ekolojik dengesini sağlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP