Cırcır Böceği Nasıl Bir Hayvandır?

Cırcır Böceği Nasıl Bir Hayvandır?

ABONE OL
Haziran 16, 2024 11:01
Cırcır Böceği Nasıl Bir Hayvandır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cırcır Böceği; (Lat.Gryllus campestris). Düzkanatlılar takımına bağlı, kazıcı küçük bir böcek türüdür. Uzunluğu 2 cm’den biraz fazladır. Kara kahverenginde, iri başlı ve kısa kanatlıdır. Kanatlarını birbirine sürterek ses çıkartır. Bitkisel ve hayvansal maddelerle beslenen bir eklembacaklıdır.

Birçok insan geceleri cırcır böceklerini duymayı severken, aynı zamanda evlerde ve tarımsal ürünler arasında da haşere haline gelebilirler. Her ne kadar omnivor olsalar da, cırcır böceklerinin bitkileri diğer yaratıklardan daha fazla yemesi daha olasıdır. Kriket türleri renk, boyut ve habitat bakımından farklılık gösterir, ancak birçoğu birkaç ortak özelliğin fazlasını paylaşır. Cırcır böcekleri çekirgelerle yakından ilişkilidir ve bu ailenin üyeleriyle bazı özellikleri paylaşır.

Cırcırböceğigiller,
(Lat. Gryllidae). Düzkanatlılar takımına bağlı 1.000’den fazla böceği kapsayan familya. Çoğu tropikal kesimlerde yaşar. Kalın başlı ve yuvarlak vücutludurlar. Antenleri uzun kıl biçiminde 30’dan fazla bölütlüdür. Ön kanatlar, arka kanatlara göre daha küçüktür. Bazı türlerinde kanatlar işlevini yitirmiş bazılarında ise bütünüyle yok olmuştur. Bazı cins ve türlerinde ön bacaklar kazıcıdır.

Erkekleri ön kanatlarının dip bölümlerini birbirine sürterek ses çıkartırlar. Dişilerinde karın bölütleri sonunda genellikle düz bir yumurtlama kını bulunur. Yumurtalarını çoklukla toprağa, ağaçta yaşayanlar ağaca bırakırlar. Yavrular dış görünüşleriyle erginlere benzerse de 8-11 kez kabuk değiştirdikten sonra tam olarak erginleşir. Çoğu toprak, altında yaşar. Bitkisel ve hayvansal maddelerin özsularını emerek beslenirler.

Cırcırböceği Bacakları
Genel olarak, cırcır böceklerinin atlamalarına yardımcı olan uzun, güçlü arka bacakları vardır. Arka ayaklar, ön ayaklarından belirgin şekilde daha kalın ve daha büyüktür. Köstebek cırcırböceği (Scapteriscus sp. ve Neocurtilla sp.), bu türün kazmasına izin veren genişlemiş ön bacaklara sahiptir. Köstebek kriketinin arka ayakları da diğer cırcır böcekleri gibi kalındır, ancak bu tür zayıf bir jumperdır.

Birçok cırcır böceğinin de bacaklarında keskin dikenler vardır; Bu dikenler, dokuları nedeniyle bir cırcır böceği alırsanız fark edilir. Diğer birçok böcek gibi, cırcır böceklerinin de kulak zarları bacaklarında bulunur. Kulak zarı kulak gibi çalışır ve sesi hapseden sıkı bir zardır.

Üreme
Çoğu dişi cırcır böceğinin yumurtlama cihazı adı verilen çok uzun bir yumurtlama kılavuzu vardır. Ovipositor arkada ventral olarak sabitlenir ve bazen vücut kadar veya ondan daha uzundur. Yumurtlama cihazının ucu, bir pamuklu çubuğun ucuna çok benzer şekilde yuvarlatılmıştır. Ev ve tarla cırcır böceklerinin antenleri de vücuttan daha uzundur ve genellikle arkadan geriye doğru kıvrılır. Çoğu cırcır böceği kanatlarını sırtlarının üzerine katlar; köstebek kriket geceleri hızlı uçar.

Tarla cırcır böcekleri yumurtalarını yere bırakmalıdır. Ev cırcır böcekleri, yumurtalarını iç mekanlarda bırakacak şekilde uyarlanmıştır ve zaman zaman zararlı olurlar. Cırcır böcekleri basit bir metamorfozdan geçer: yumurta, su yavrusu, yetişkin. Olgunlaşmamış yavrular yetişkin cinslerine çok benzer.

Tarla cırcır böcekleri nemli ortamlarda dışarıda kalmayı tercih eder. Ev cırcır böcekleri, şöminelerin ve fırınların yakınındaki evlerde yaygındır. Nadir Kudüs cırcır böceği yaşamının çoğunu yer altında geçirirken, köstebek cırcır böceği yaşamının çoğunu yerin yüzeyinde veya hemen altında geçirir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
online casino siteleri matadorbet uluslararası nakliyat