Masalar Hakkında

Masalar Hakkında

ABONE OL
Haziran 5, 2024 15:08
Masalar Hakkında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MASALAR

Masaları, çay, kokteyl ve yemek olarak üç gruba ayırmak gerekiyor.

a) Çay masaları: Çay masalarının küçük dört köşemsi ya da dikdörtgen olanları varsa da genellikle bunların yuvarlak ve yemek masalarına oranla daha alçak olmaları gerekir.

b) Kokteyl masaları: Bunlar ise alçak küçük dikdörtgen, üstü camlı, üstelik altlarında da camlı etajeri olması gerekir. (Bu masaların üstlerine örtü örtülmesi âdet olmadığından camlı olmalıdır.)

c) Yemek masaları: Bunlar ise, dikdörtgen, dört köşe, kare oval ve yuvarlak olmak üzere birkaç türlüdür. Ayrıca yemekhane masaları gibi uzun olanları da vardır ki. bunlar çoğunlukla balo v.b. gibi ayakta verilen büyük ziyafetlerde kullanılmaktadır.

Bugün, teklifli ve büyük ziyafetlerde, en kullanışlı ve pratik olanı dikdörtgen şekülerdeki yemek masalarıdır. Üç, dört kişi gibi az davetli alabilecek teklifsiz, saimmî dost ve ahbaplar için en uygunu iki taraftan açılıp kapanan dört köşe masalardır, özellikle büyük ziyafetlerde kullanılacak bu masalardan hangi şekilde olursa olsun, bunlar stil olarak yemek odasındaki büfe, dresuvar (dressoir – sofra takımlarını koymaya yarayan masa ya da asma raf) v.b. gibi eşyaya az çok uymalıdır.

Bu masalar, üstlerine tam örtü örtülerek her bir tarafı iyice kapatılmış olarak ya da ortasına, baştanbaşa uzun ve herkesin önlerine peçe-temsi küçük ve dört köşe örtüler yayarak masanın üstü görünür bir şekilde olmak üzere iki ayrı şekilde kullanılmaktadır. Büyük ve teklifli ziyafetlerde tam örtü örtülecek,olursa masaların üst tahtaları cilâsız olabilir. Masa örtüsü kullanılmadığı takdirde, masaların lekeli olmaları şöyle dursun özellikle üst kısımlarının tam veya parlak cilâlı, göze çok zarif görünür bir şekilde olmaları gerekir. (Üstü somaki mermer masalar da vardır ki, bunların üzerlerinde, küçük karemsi örtüler çok hoş görünmektedir.)

Üstlerine küçük dört köşemsi örtüler örterek hazırlananları her ne kadar daha şık ve zarif ise de, tam örtü örterek hazırlananları daha rahat ve pratiktir. Masaya tam örtü örtülerecek ise; o durumda masa rle örtü araşma bir muşamba veya muflon denilen fanilamsı bir örtü daha eklemek, gerek sıcak bir yemeğin, masanın tahtasını bozmaması, gerekse ziyafette kadehleri alıp masaya bırakırken, gürültü çıkarmamaları bak******* yararlıdır. Aynı zamanda kadeh ve bardaklardan dökülecek su veya içkinin, masayı bozmaması bakımından faydalıdır.

SOFRA TÜRLERİ

İnsan yaşantısının başladığı ilk zamanlardan bugüne dek incelenerek kendi ölçüsünde bir yaşama düzeni durumuna gelmiş olan bu konuyu kişisel görüşümüzle üç temel grupta incelemek gerektiğine inanıyoruz.

a) Çay sofraları,
b) Kokteyl masaları,
c) Yemek masaları.

Konuyu üçe bölmemizin başlıca nedeni her grup sofranın kendine göre özellikleri olmasından, düzen ve görgüsünün birbirinden kesin çizgilerle ayrılabilecek gibi görülmesindendir.

Gerçekte bu üç sofra karakter ve amaç bakımından da birbirinden ayrı olduğu kadar ayrıca her sofranın da yapılacak davetin cinsine, davetlilerin sosyal durumlarına göre düzenlemesi gerekir. Biz sırasiyle bu sofraların özelliklerini düzen ve tertibinde düşünülmesi gereken noktaları ve yapılan davetin cinsine göre ve davetlilerin sosyal durumlarına göre masadaki yerleri vardır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP