Kızlık zarı tamir edilebilir mi?

Kızlık zarı tamir edilebilir mi?

ABONE OL
Nisan 16, 2024 05:47
Kızlık zarı tamir edilebilir mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Evet. Kızlık zarı tamir edilebilir ve bu işleme “himenoplasti (hymenoplasty)” ya da “hymenorraphy” isimleri verilmektedir. Bunun için ne zaman ya da kaç defa ilişki olduğu önemli değildir. Doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı tamir edilebilir. Kızlık zarının tamir edildiği ancak bir jinekolog veya adli tabip tarafından anlaşılabilir.Ortamda bulunan fazla sayıdaki mikroorganizma yara yerini kolayca enfekte edebilir. Bu nedenle operasyon öncesi ve sonrası sepsiye ve antisepsiye uyulması gerekmektedir. Buna karşılık vajina duvarından alınan parçalar (“vajinal flebler”) ile yeni bir hymen yapılabilir.

Bu durumun hukuksal ve ahlaki boyutu tartışmalı olmakla beraber bizim toplumumuz gibi bekaret nedeni ile cinayetlerin bile yaygın olarak görüldüğü toplumlarda bazan hayat kurtarıcı olabilmektedir. Kızlık zarı tamiri ile ilgili olarak tüm dünyada tartışmalar sürmektedir. Ancak bu “yapay bekaretin” ne kadar gerekli olduğu konusunda fikir birliği yoktur. Özellikle batılı yazarlar bunun son derece gereksiz bir işlem olduğunu düşünürken bazıları işlemin etik açıdan estetik ameliyattan farklı olmadığı fikrindedirler. Hymen onarımını (hymenoplasti) isteyen bayanlar; bunu yaşadıkları toplumsal çevreye bağlı olarak sosyal statülerini mutluluklarını hatta yaşamlarını devam ettirebilmek için gerek duyduklarını ifade etmektedirler.Bu toplumsal baskı ve yaşanılan bazı olumsuz durumlar ( zorla cinsel taciz tecavüz v.s) nedeniyle zaman zaman kliniğimize kızlık zarı tamiri (Hymenoplasty) işlemi için başvurular olmaktadır.

Ameliyat ne zaman yapılmalıdır ?

Bu yapılacak olan ameliyatın türüne bağlıdır. Bazı ameliyatlar evlilikten bağımsız olup her zaman yapılabilirken (uzun vadeli onarım) bazıları evlenmeden 2-4 gün önce (kısa vadeli onarım) yapılabilir. İşlem genelde 20-30 dakika kadar süren genel anesaaai (uyutularak) veya lokal anesaaai (uyuşturularak) ile yapılabilen nispeten basit bir operasyondur. İşlemi yapan kişinin beceri ve tecrübesine yanında kişinin vajen durumuna göre başarı şansı değişmektedir. Her jinekolog kızlık zarı onarımı ameliyatı yapabilir mi? Hayır. Pek çok jinekolog bu ameliyatı prensip olarak yapmaz. Ancak Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın hemen her ülkesinde bu ameliyatı yapan doktor ve klinikler mevcuttur.

Kızlık zarı tamiri Dikimi (Hymeno Plasti)

Kızlık zarının tipine ve yırtığının şekline bağlı olarak iki farklı dikim onarım şekli vardır. En kesin ve yüz güldürücü olanı flep kaldırma yöntemidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP