Kalp ameliyatından sonra seks ömrü uzatıyor

Kalp ameliyatından sonra seks ömrü uzatıyor

ABONE OL
Nisan 16, 2024 16:56
Kalp ameliyatından sonra seks ömrü uzatıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kalp-damar hastalarının çoğu “tehlikeli” olduğu kaygısıyla cinsel yaşamdan tamamen uzaklaşıyor ama…

Uzmanlar kalpdamar hastalarının cinsel ilişki konusundaki korkularının yersiz olduğuna ve cinsel ilişkinin dünya üzerinde meydana gelen kalp krizlerinin sadece yüzde 1’inin tetikleyicisi olarak görüldüğüne dikkat çekiyor. Sanılanın aksine ani ölümlerin sadece yüzde 0.6’sı cinsel ilişki sırasında gelişiyor. Cinsel yaşamın kalp damar sağlığını koruduğuna yönelik araştırmalar ise şunları söylüyor:

HAFTADA 3 KEZ

Belfast Queens Üniversitesi’nde bin erkek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; cinsel yaşam kalp-damar sağlığını güçlendiriyor. Araştırmahaftada 3 kez ya da daha fazla cinsel ilişkiye giren erkeklerin kalp krizi geçirme oranlarının yarı yarıya düştüğünü gösteriyor.

 Sağlıklı toplumlarda yapılan değerlendirmeler haftada 2 veya daha fazla sayıda cinsel ilişkide bulunanların ayda bir veya daha az sayıda cinsel ilişki bulunanlara göre daha uzun yaşadıklarına dikkat çekiyor.

 Düzenli cinsel yaşam salgılanan hormonlar sayesinde stres katsayısını azaltıyor. Tatmin edici bir cinsel ilişkiden sonra vücudun gevşemesiyle duyulan rahatlık etkisini 1 hafta sürdürebiliyor. Bu durum stres riskini azalttığı gibi kalp sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.

Kalbe 2 kat merdiven çıkmak kadar yük getirir

SAĞLIKLI yaşamın bir parçası olan cinsel ilişki kalbe ekstra yük getiriyor. Ancak yapılan araştırmalar bu yükün sanıldığı kadar büyük olmadığını gösteriyor. “Eşle cinsel ilişki kurmanın kalbe getireceği yük 10 dakika düz yolda yürüdükten sonra dinlenme den 2 kat merdiven çıkmanın getireceği yüke eşittir” diyen Dr. Ekicibaşı bu aktiviteyi hiçbir şikâyeti olmadan yapabilenlerin cinsel yaşamlarını da zorlanmadan sürdürebileceklerini söylüyor.

SAĞLIKLI İLİŞKİ İÇİN 7 ÖNERİ

 İlişki öncesi kalbe güç: Doktorunuz önerdiği takdirde cinsel ilişkiden 1 saat önce kalp güçlendirici ve damar genişletici ilaçlar almanız rahat bir cinsel aktivite yaşamanızı sağlar.

 Kaçamak yapmayın: Olağandışı bir yerde veya değişik bir partner ile gerçekleştirilen cinsel ilişki eş ile gerçekleştirilenden daha çok strese yol açar ve kalp kasının oksijen tüketimi artacağı için kardiyak bir hastalığın tetiklenmesi söz konusu olabilir.

 Yemeğe alkole dikkat: Kalbinizin yükünü artırmamak için cinsel ilişkinin 1-3 saat öncesinde aşırı yemekten kaçının. Yine aynı nedenle ağır egzersiz yapmayın ve alkol son tüketmeyin.

 Uzun ön sevişme: Cinsel ilişkiden önce iyi dinlenmiş olmaya özen gösterin. Ön sevişme dönemini uzun tutmanız heyecanınızın azalması ve konsantrasyonunuz açısından yararlı olabilir.

 Rahat pozisyonlar: Cinsel ilişki sırasında alt-üst gibi kalbin yükünü artıran pozisyonlardan kaçının. Partnerinizle yan yana olacağınız daha rahat pozisyonları tercih edip kalbinizin iş yükünü azaltın.

 Doktora başvurun: Cinsel ilişki sırasında aşırı yorgunluk göğüs ağrısı uzamış nefes açlığı hissi veya ilişki sonrası 10 dakikadan daha fazla süren çarpıntı hissettiğiniz takdirde hemen doktorunuza başvurun.

 Psikolojik hizmet: Eğer hastalığınızla ilgili korkular cinsel yaşamınızla ilgili sorunlar ve bu konuda eşinizle soğukluk yaşıyorsanız psikolojik yardım alın

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP