Genç kızlara uyarı: Epilasyon kanseri tetikliyor

Genç kızlara uyarı: Epilasyon kanseri tetikliyor

ABONE OL
Nisan 11, 2024 18:19
Genç kızlara uyarı: Epilasyon kanseri tetikliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan kıllara karşı epilasyon modası başladı. Ergenlik çağındaki kızlar arasında giderek yayılan epilasyon modasına uzman uyarısı geldi: Deri kanseri riskini artırıyor.

Böylece epilasyon yaptıranlara kadın ve erkek yetişkinlerden sonra bu kez de çocuklar katılmış oldu. Ancak büyüme döneminde vücutlarında artan tüylenmeye karşı epilasyon merkezlerine koşan 13-15 yaş arası genç kızları uzmanlar uyarıyor.

Prof. Dr. Meral Şaşoğlu uygulamanın cilt kanserlerini tetikleyebileceğine dikkat çekti. Dermatolog Prof. Dr. Meral Şaşoğlu epilasyonun uzun dönemde sonuçlarına ilişkin bilimsel verilerin hâlâ bulunmadığını, bu nedenle kimseye epilasyon önermediğini söylüyor.

Uygulamanın deri kanserlerine yatkınlığı artırıp, olası kanserleri tetikleyebileceğinin altını çizen Prof. Dr. Meral Şaşoğlu, “Yetişkinler için bile epilasyonu önermem. Çocuklar ve gençler bu sonuçlardan daha fazla etkilenirler. 20 yıl sonra vücutlarına yapılan bu lazer uygulamasının nasıl sonuç vereceği henüz bilinmiyor. Buna i l i ş k i n bir tane araştırma yapılmadı” diyor.

Vücuttaki tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için 18 yaşına kadar beklenmesini öneren Prof. Dr. Şaşoğlu, “Bu 16 yaşında epilasyon yaptıran bir gencin hormonal faaliyetleri durmuş değildir aynı tüyler 18 yaşında tekrar çıkabilir. Başarılı sonuç da alınamaz. Ben bu dönemde arayışta olan gençlere klasik yöntemleri, ağda ve ipi öneririm” diye konuştu.

YANIKLAR TEHLİKELİ

Lazer yanıklarının özellikle ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Prof . Dr. Şaşoğlu, “Lazer yanıkları kansere davetiye çıkarır. Deride lekeler bırakır yani ciltte hasar bırakır” diye uyardı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP