Alerjiler hakkında doğrular, yanlışlar

Alerjiler hakkında doğrular, yanlışlar

ABONE OL
Ocak 4, 2024 13:56
Alerjiler hakkında doğrular, yanlışlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yıllardır balık yemeye hasret misiniz, ya da yumurtanın tadından bile haberiniz yok mu? Eğer siz de yiyecek alerjisi mağdurlarındansanız, şunu bilmelisiniz ki, yalnız değilsiniz.

Her yıl artan yiyecek alerjisi sorunu, tüm dünyada yakından takip edilen bir hastalık haline geldi. Yapılan bir araştırma son yıllarda özellikle çocuklardaki yiyecek alerjisi görülme sıklığının arttığını ortaya koydu. Amerika’daki 18 yaş altındaki 3 milyon çocuk üzerinde yapılan bu araştırmaya göre, son üç yılda yüzde 18 arttığı saptanan hastalık aileleri de korkutuyor. Alerjinin artış sebebinin başında ise modern yaşam geliyor. Kapalı ortamlarda yaşamaya alışan kişilerin bağışıklık sistemleri güçsüzleşmeye başlıyor, bu da hastalıkla mücadeleyi zorlaştırıyor. Diğer bir sebep de, çocuklarda asit giderici ilaçların kullanımı artarken, bu ilaçlarla birlikte alınan multi vitamin desteğinin alerjilerdeki artışa neden olması.

Bu belirtilere dikkat!

1) Yiyecek alerjisi, diğer adıyla besin alerjisi, bazı besinlerde bulunan proteinlerin vücudun bağışıklık sistemini uyarmasıyla ortaya çıkar. Uyarılan bağışıklık sistemi, besine karşı bağışıklık yanıtı oluşturur ve yiyecek alerjileri meydana gelir. Kalıtsal olan bu alerji, yetişkinlerde yüzde 2, çocuklarda yüzde 5 oranında görülür.

2) Alerjisi olan kişi, alerjik reaksiyon oluşturan bir şey yediğinde, vücudu antikor yaparak kendini korur. Antikorlar, histamin gibi kimyasalların salınmasına sebep olur ve bu kimyasallar kırmızı lekeler, kaşıntı, kalp atışlarının hızlanması gibi rahatsızlık verici belirtilere neden olur.

3) Şişme, aksırma, karın krampları veya mide bulantısı olabilir.

4) Bazen boğazda kaşınma ve şişme de meydana gelebilir. Kulaklarda çınlama, baş dönmesi ve dengesizlik, hapşırma, burun tıkanıklığı, akıntısı ve kaşıntısı, kuru öksürük, astım, nefes darlığı görülebilir.

5) Bazı yiyecekleri yedikten sonra meydana gelen sindirim güçlüğü, hazımsızlık gibi sorunlar yiyecek alerjisi ile karıştırılmamalıdır.

6) En sık alerjiye neden olan yiyecekler, inek sütü, yumurta, fıstık, buğday, soya, balık, deniz kabuklarındaki proteinlerdir.

7) Bebeklerde inek sütüne olan alerji, bebeğe inek sütü veya inek sütü bazlı bebek mamalarının verilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu durumda bebekte bulantı, kusma, ishal ve iştahsızlık oluşur.

Yanlış bilinenler

Yanlış: Yiyecek alerjisi çok nadir görüldüğü için benim çocuğumda olmaz

Yiyecek alerjisi, özellikle çocuklarda çok sık görülür; fakat birçok insan, bunun alerji olduğundan şüphelenmez. Alerji yerine, süt içtikten sonra meydana gelen şişkinlik laktoz intöleransı, yemek istememe ya da başka şeyler olduğunu düşünür.

Yanlış: Sadece belirli yiyecekler alerji yapar

Bu kısmi olarak doğru olsa da, özellikle çocukların birçok besine alerjisi olabilir; hatta bunlar arasında sebze ve meyveler de olabilir.

Yanlış: Çocukların yiyecek alerjileri hiç geçmez

Aslında bu, çocuğun neye alerjisinin olduğuna bağlıdır. Eğer çocuğunuzu alerjisi olan besinden iki ya da üç yıl uzak tutarsanız, alerjisinin geçme olasılığı vardır. Örneğin süte alerjisi olan çocukların yüzde 85’i bunu yener; fakat fıstık ya da deniz ürünlerine alerjisi olanların yenmesi zordur.

Yanlış : Yiyecekler pişirildiğinde daha az alerjik olurlar

Yiyeceklerin içindeki proteinler alerjiye neden olmaktadır. Yiyecekler kaynatıldıktan veya pişirildikten sonra dahi alenen etkileri devam etmektedir. Ancak bazı alerjenler, yalnızca çiğ yenildiğinde alerjiye neden olmaktadırlar.

Yanlış: Bir yiyeceğe alerjiniz varsa, ondan çok ufak miktarlarda yemek zararlı değildir

Bu çok tehlikeli bir inanıştır; çünkü alerjiniz olan besinden az bir şey yediğinizde zarar vermemiş olması, bir daha yediğinizde de zarar vermeyeceği anlamına gelmez.

Yanlış: Yiyecek alerjileri çok ciddi bir hastalık değildir

Yiyecek alerjileri ölüme bile neden olabilir. Her yıl tüm dünyada yüzlerce kişi bu yüzden hayatını kaybediyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP