Meme Asimetrisi

Meme Asimetrisi

ABONE OL
Aralık 18, 2023 18:32
Meme Asimetrisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İki memenin şekil ya da büyüklük olarak aynı olmaması durumuna “meme asimetrisi” ya da “göğüs eşitsizliği” denir. Bayanların çoğunda iki meme büyüklüğü normalde farklıdır. Ancak bu fark rahatsız edici boyutta olursa bu durumda asimetri ya da meme eşitsizliği söz konusudur. Asimetrik meme (göğüs eşitsizliği) genellikle gelişim bozukluğuna bağlı olarak 12-14 yaşlarında ortaya çıkar. İki göğüsten biri normal diğeri az gelişmiş, küçük olabilir ya da bir meme normal boyutta, diğeri normalden daha büyük olabilir.

Tedavi genellikle göğüslerin gelişimini tamamladığı 18-20 yaşlarda yapılmalıdır. Birinci durumda yani bir göğüsün normalden küçük olduğu durumda silikon meme protezi ile meme büyütme ameliyatı yapılması tercih edilir. İkinci durumda yani bir memenin normalden daha büyük olduğu durumda o tarafa meme küçültme ameliyatı yapılması uygun olur.

Silikon meme protezi ile meme büyütme ameliyatı iz yönünden daha avantajlıdır. Çünkü ameliyat sonucunda 3-4 cm uzunlukta çok hafif bir iz kalacaktır. Buna karşılık göğüs küçültme ameliyatında ters-T şeklinde çok daha uzun bir iz kalacaktır. Buna karşılık meme içine silikon gibi bir yabancı madde konmamış olacaktır. Ayrıca silikon protez uygulamasında meme şekli dik olacağı için eğer diğer memede hafif bir sarkma varsa iki meme şekli aynı olmayacaktır. Ancak büyüklükleri yakın olacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP