Hasan Karakaya

Hasan Karakaya

ABONE OL
Aralık 26, 2023 06:45
Hasan Karakaya
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğum: 1957, Salihli, Manisa, Türkiye
Ölüm: 31.12.2015, Medine, Suudi Arabistan (58 yaşında)

Türk gazeteci. Yeni Akit gazetesinde Genel Yayın Yönetmeni ve köşe yazarı olarak görev yapıyordu.

1953 yılında Manisa ilinin Salihli ilçesinin bir köyünde doğmuştur. İlkokul eğitimini Salihlide tamamladıktan sonra İmam Hatip Lisesi’ne gitmek istedi ancak gidemedi, Lise eğitimiden sonra Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nda okudu.

Öğrencilik yıllarında gazetelere edebi yazılar yazdı. İlhan Bardakçı’nın önerisi üzerine Barış gazetesinde yazdı, sonra yazı işleri müdür yardımcısı olarak Yenigün Gazetesi’ne geçti, buradan da Başkent Gazetesi’ne geçti ve bir yıl sonra (22 yaşında) gazetenin yazı işleri müdürü oldu.

Başkent Gazetesi’nde 2 yıl çalıştıktan sonra Milli Gazete’de 8 yıl, Türkiye Gazetesi’nde 9 yıl çalıştı. 1995 yılında Akit (Anadolu’da Vakit , Yeni Akit) gazetesine geçti ve ölümüne kadar ayrılmadı. Hasan Karakaya, 3 Nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Ege Bölgesi’nden girmiştir.

Yazdığı yazıların ve Yeni Akit gazetesinin üslubu nedeniyle bir çok kişi tarafından eleştirildi. Yazılarında halkın dilini kullandığını ve başka yazarların üslubunu gerekçe göstererek kendini savundu.

Kalp rahatsızlığı bulunan Hasan Karakaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretine katıldı ve 30 Aralık 2015’te Medine’de kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Cenazesi 1 Ocak 2016’da Edirnekapı Şehitliği’nde defnedildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP