Ev Hayvanlarına Ait Alerjenler

Ev Hayvanlarına Ait Alerjenler

ABONE OL
Aralık 27, 2023 16:21
Ev Hayvanlarına Ait Alerjenler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ev akarlarından sonra, evlerdeki en önemli ikinci alerjen kaynağı, evcil hayvanlardır. Bunlar içinde de özellikle kediler önemlidir.

Ülkemizde, evde hayvan besleme alışkanlığı giderek yaygınlaştığı bir gerçektir, ancak bu konuda elimizde henüz sağlıklı istatistiksel rakamlar mevcut değildir. Amerika’da, 6 milyon kişide (nüfusun % 3’ü) kediye alerji vardır ve her üç kişiden biri de evinde kedi beslemektedir.

Alerjenler, kedilerin derisinden ve daah az oranda da salyasından kaynaklanır. Bunların çapı birkaç mikron kadardır ve havada uzun süre kalabilirler. Halı ve kumaş kaplı mobilyalarda da çok fazla alerjen bulunmuştur. Bu alerjenlerin evin duvarlarına yapışabilecekleri ve elbise ile başka yerlere de taşınabilecekleri de anlaşılmıştır. Hatta, hiç kedi girmemiş evlerde bile kediye ait çok miktarda alerjenler bulunabilir ki, bunlar kediyle temasları olan kişilerin elbiseleri ile taşınıyor olmalıdır.

Birçok kişi için, kedisinden ayrılmak imkansızdır, bunlar kediyi evlerinden uzaklaştıracaklarına, hastalık belirtilerine katlanmaya razıdırlar. Ayrıca, kedinin evden dışlanması da, alerjen miktarlarının azalması bakımından hemen sonuç vermez. Kedi evden uzaklaştırıldıktan sonra çok iyi yapılan temizliğe rağmen, evde uzun süre, haftalarca, kedi alerjenleri yüksek miktarlarda bulunmaya devam eder, ancak;

· Halıların toplanması
· Mobilyaların kaldırılması
· Duvarların yıkanması ile kedi alerjenlerini etkin bir şekilde azaltmak mümkündür.

Kedilerden vazgeçemeyenlere şunlar önerilmektedir:
· Kedi, haftada bir gün yıkanmalıdır.
· Kedi, yatak odasına alınmamalıdır.
· Emiş gücü yüksek, çift torbalı süpürgelerle temizlik yapılmalıdır.
· Duvarlar yıkanmalıdır.
· Halı serilmemelidir.
· Kumaşla mobilyalar azaltılmalıdır.
· Havayı temizleyen filtreler kullanılmalıdır.

Köpeklerdeki alerjenler, salya ve tüylerden kaynaklanır. Buna karşılık kemirgen hayvanların ise idrarlarındaki alerjenler önemlidir.
Son yıllarda, hamam böceklerinin de etkili bir alerjen kaynağı olabilecekleri anlaşılmıştır. Bunlara ait alerjenler, daha çok mutfaklarda bulunur ve ev akarların da olduğu gibi daha çok dışkılarında bulunan alerjenler önemlidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP