Estetik Sıraşı Gülüşe Geldi!

Estetik Sıraşı Gülüşe Geldi!

ABONE OL
Aralık 25, 2023 14:44
Estetik Sıraşı Gülüşe Geldi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yanlış duymadınız! Şimdi de gülüşün estetiği var. “Bunun estetiği mi olur?” demeyin, güzel bir gülümsemenin yarattığı ışıl ışıl düşler estetiğin ta kendisi!

‘Sosyal hayatın gerekliliği’ demek çok zalimce olur ancak sağlıklı bir görünümün gerekliliği olduğuna eminiz. Neticede dişler de ışıldasın elbet ama sosyal hayatta gerekli olan tek şey beyin ışıldamasıdır ki bunun sonuna kadar arkasındayız. Ama yeni dünya estetiği seviyor o yüzden hâlâ iş başvuru formları ‘resimli’. Her neyse konumuz bu değil. Anlatacağımız konunun adı ‘gülüş estetiği’ olduğu için bu girizgâha gerek duyduk.
Araştırmalar; dişleri problemli olan insanların gülüşünü etkilediğini gösteriyor. Dişleri düzgün insanlar da deyim yerindeyse ağız dolusu kahkaha atabiliyorlar. Diş probleminin büyük bir özgüven problemi yarattığını da anlayabiliyoruz böylece. Yapmak gereken diş doktoru Ayşegül Demirdağ’ın anlattıklarına kulak vermek…

Gülüş estetiğinden tam olarak ne anlamalıyız?
Gülümsediğinizde kendinizi nasıl görmek istersiniz. Dişler, dudak yapısı, burun ve yanaklar bir bütün olarak değerlendiriliyor. Gülümsediğinizde dişleriniz dudak yapınıza göre minicik ya da çok büyük kalıyor olabilir. Ortaya iyi bir görüntü çıkmıyorsa bu estetiğe giren bir konu.

Kadın ve erkek dişlerinde fiziksel farklılık var mı?
Evet var, kadınlarda yüz ovali ile uyumluluk göstermesi gerekiyor. Erkeklerdeyse daha çok formlar yüz yapısına uygun oluyor.

Tasarıma nereden başlıyorsunuz?
Dişler, dişetleri, dudakta çalışmalar yapıyoruz. Sıklıkla dişeti problemleriyle karşılaşıyoruz. Gerektiği durumlarda diş etini daha yukarıya alıyoruz. Dudaklar inceyse cilt dolgularıyla tekrar restore işlemleri yapıyoruz. Diş rengi, biçimi ve formlarını da yeniden düzeltebiliyoruz.

Ne gibi malzemeler kullanılıyor peki?
Bu biraz dişin neye ihtiyacı olduğuna göre değişiyor. Porselen, zirkonyum, lamina gibi uygulamalar kullanıyoruz. Diş malzemesi konusunda ülkemiz çığır açmış durumda.

Ünlü fotoğraflarıyla gelen oluyordur değil mi?
Evet ama daha çok diş macunu reklamlarında kullanılan oyuncuların fotoğraflarıyla geliyorlar. Fotoğrafa göre diş tasarımı yapmıyorum çünkü dişin nasıl olacağını yüzünüzün formu belirler. Küçük dudakları olan bir kişinin dişleri de büyük olmamalı.

Sonuçlar yüzde yüz doğal oluyor mu?
Amaç şu, sizi belli aralıklarla gören bir kişinin “Sende bir değişiklik var, ne kadar güzel görünüyorsun” demesi… İlk gören kişi “Dişlerini mi yaptırdın?” diye soruyorsa benim için başarısızlıktır.

Uzun bir tedavi dönemi olsa gerek, ne kadar zaman ayırmak gerekiyor?
Ortalama 7-8 seanlık bir tedavi uygun olabilir. Bu herkes için aynı değil elbette.

Bu tedaviden sonra yapılması gereken rutin işlemler var mı?
Sadece gülüş estetiği sonrası için değil, 6 ayda bir herkesin diş kontrolü yaptırması ve dişlerini temizletmesi şart. Bu insanlara lüks gibi geliyor ancak vücudun herhangi bir yerinde oluşan rahatsızlığın sinyallerini veren yerlerden biri de dişlerdir. Her uygulama yaptığımız kişilere diş beyazlatma uyguladığımız için üç gün boyunca boyalı sıvılar tüketmemesini rica ediyoruz. Kahve, şarap gibi… Onun dışında bir gereklilik yok.

KOLA İÇERKEN PİPET KULLANIN

– Günde iki kere dişlerin fırçalanması zorunludur: Yemeklerden sonra ağızda biriken bakteriler çürük dişlerin en büyük nedenidir.
– Sağlıklı dişler için kalsiyum şart: Kalsiyum ve florür yönünden zengin yiyecekler tüketilmeli. Balık, süt, peynir gibi gıdalar diş sağlığına yararlıdır.
– Şekerden uzak durun: Yenen her şekerli gıda bir saat içinde dişlere asit saldırısında bulunur. Bu da kısa süre içinde dişlerin çürümesine neden olur. Özellikle şekerli bir şey yediğinizde mutlaka dişleirnizi fırçalayın yapamıyorsanız suyla iyice çalkalayın.
– Asitli içecek için pipet kullanın: Asitli içecekler de dişte şekerdeki gibi bir etki yapar. Asitli içecekler sdiş hassasiyetini artırır. Bu yüzden asitli içecekler içerken pipet kullanmaya özen göstermelisiniz.
– Diş kayıplarının en büyük nedeni dişeti problemidir: Dişeti probleminin tek nedeniyse diş bakımının yeteri kadar iyi yapılmamasıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP