Estetik Cerrahi Hakkında Genel Bilgiler

Estetik Cerrahi Hakkında Genel Bilgiler

ABONE OL
Aralık 30, 2023 09:18
Estetik Cerrahi Hakkında Genel Bilgiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1-Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir?
Estetik cerrahi şekil düzeltme cerrahisidir. Bir başka deyişle şekil veveya ölçüleri bozuk olan doku ve organların şeklinin hastanın beğenisi ve ideal anatomik ölçüler doğrultusunda değiştirilmesidir. Örnek: küçük göğüslerin meme protezi ile büyütülmesi

Rekonstrüktif cerrahi ise onarım cerrahisidir. Doğuştan eksik veya kusurlu olan, ya da kaza, yanık, tümör ameliyatı sonucu yok olan yada şekli bozulan organların yeniden oluşturulmasıdır. Örnek: kanser sonucu alınan memenin yeniden oluşturulması.

2-Kimlerin Plastik Cerrahiye İhtiyacı Olur?
Yüzünün veya vücudunu herhangi bir bölgesi ya da organı deforme, normal ölçülerin altında veya üstünde olan, kaza, yanık, tümör ameliyatı gibi nedenlerle organ kayıpları ya da kusurları olan kişilerin sorunları plastik cerrahi yöntemleri ile çözümlenir.

3-Pahalı mıdır?
Yaygın kanının aksine estetik ameliyatları gerçekleştirmek için çok pahalı ve lüks hastaneler seçilmediği takdirde yapılacak girişimler diğer ameliyat türlerinden daha pahalıya mal olmazlar. Ameliyat sonrası hastanede kalış süreleri çok kısa olduğundan daha bile ucuza mal oldukları söylenebilir.

4-Estetik Ameliyatlar Ağrılı mıdır?
Bir çok estetik ameliyatı sadece deri ve deri altı dokularını ilgilendirdiğinden ağrılı değildir. Hafif ağrı olursa da bu 1-2 günde geçer ve bu süre içerisinde de kolaylıkla ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Kasların da dahil olduğu ameliyatlarda, örneğin meme protezi ameliyatları, ağrı ve gerginlik hissi biraz daha uzun sürebilir.

5-Ameliyat İzi Kalır mı?
Estetik ameliyat hiç iz bırakmayan ameliyattır şeklinde yaygın bir kanı vardır. Estetik ameliyat için uygun ameliyat malzemesi ve özel iplikler kullanılır ve, çok az da olsa, mutlaka bir iz kalır. Ancak estetik ameliyatlarda bu izler bir yerlere gizlenir. Örneğin burun estetiği ameliyatında burun deliklerinin içine, alt göz kapağı estetik ameliyatında göz kapağı içine gibi. Bazı ameliyatlarda ise izlerin tamamını gizlemek mümkün değildir. Örneğin meme küçültme ameliyatları

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP