Doğum Kanseri önlüyor

Doğum Kanseri önlüyor

ABONE OL
Aralık 26, 2023 19:16
Doğum Kanseri önlüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğum yapan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin az olduğu ortaya çıktı ABD’de yapılan bir araştırma, doğum yapan kadınların, bebekten anneye geçen ve koruyucu etkisi olan hücreler sayesinde meme kanserine yakalanma riskinin daha az olabileceğini ortaya koydu.

Washington Eyalet Üniversitesi Kanserle Mücadele Araştırma Merkezi’ndeki bilim adamlarının yaptığı araştırmanın başındaki V. K. Gadi, doğumdan sonra bile kimerizmin (hamilelik sırasında fetüse ait kök hücrelerin göbek bağı bariyerini geçerek annenin kanına karışması) meme kanserine karşı koruyup koruyamayacağını inceledi.

Bu hücelerin vücudu kanser hücrelerinden arındırıp arındırmadığını ya da diğer bir olasılık olarak kimerizmin hücrelerin yeniden oluşumuna katkıda bulunup bulunmadığını araştıran Gadi, ”Benim varsayımım fetüs hücrelerinin annenin vücuduna yerleşebileceği ve kansere dönüşebilecek hücreleri aktif olmadan önce tanıyabildikleri yönünde. Araştırma bunu gösteriyor” dedi. Araştırma ”Cancer Research” adlı derginin ekim ayı sayısında yer alıyor

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP