Alerjisi olanlar dikkat!

Alerjisi olanlar dikkat!

ABONE OL
Aralık 27, 2023 16:14
Alerjisi olanlar dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

omuz gribi alerjik hasta gruplarını vuruyor. Alerjik hastaları en çok etkileyen geniz akıntısı gribal enfeksiyon ile birlikte akciğerleri olumsuz etkiliyor.

Grip nedeniyle akciğerlerde oluşan bronşit alerji yüzünden zatürreye çevirerek hastanın hayatını tehdit ediyor.
Memorial Hastanesi KBB Bölümü’nden Op. Dr. Pınar Korlu domuz gribinden en çok etkilenen hasta grubunun alerjik hastalar olduğunu belirtiyor.

Alerjik hasta grubu alerjik nezle ve alerjik astım hastaları arasındaki alerji ile bağlantılı tüm hastaları kapsamaktadır. Alerjik hasta grubunun gribal enfeksiyonlara karşı çok daha dikkatli davranması gerekir. Çünkü alerjik hastalıklar gribin özellikle de domuz gribinin etkilerinin daha çok ortaya çıkmasına neden olur; hasta yatağa düşer ve hastalık daha ağır bir tabloyla seyreder.

Alerjenlerin solunum yolları daha çabuk tıkanır!

Domuz gribinin en karakteristik tablosu burun ve kulak yolları ile solunum yollarını tıkayıcı bir etkiye sahip olması dolayısıyla akciğerlere doğru hızla ilerleyerek solunum yetmezliğine neden olmasıdır. Hastanın geniz yolu tıkandığında kulak tıkanması ve bununla birlikte basınç ortaya çıkar. Kulaklarda açılıp kapanma hissi ve tıkanıklık alerjik olmayan kişilerde bile ortaya çıkabilen bir durumdur. Alerjik bir kişinin solunum yollarında ödem de olduğu için araya giren ödem artırıcı faktör olan grip bu şikayetleri daha da artırır. solunum yollarını çok çabuk etkileyerek hızla yayıldığı için akciğerlerde zatürre gelişebilir ve hasta solunum yetmezliği tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.

Alerjik hastalar gribe karşı önlem almalı!

Alerjik hastalar genel olarak sürekli doktor kontrolünde hastalıklarını baskılayıcı tedavi altında olmalıdır. Ancak alerjik hastalıkların alevlendiği ve hastaların özellikle dikkatli olmaları gereken dönemler vardır. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde hastalık belirgin bir şekilde ortaya çıkmadan doktora başvurmak ve baskılayıcı ilaçları düzenli olarak kullanmak çok önemlidir. Alerjik hastaların özellikle ilaçlarının ayarlanması ve doktor kontrolünde olmaları gerekir.
Alerji vücudun direncini düşürür

Gribal enfeksiyonlarda vücut direncinin önemi çok büyüktür. Halsizlik kırgınlık yüksek ateş ve burun akıntısı gibi belirtilerle kendini gösteren hastalıkdüşük bir bağışıklık sistemi ile karşılaştığında hastayı kısa zamanda yatağa düşürür. Dinlenme beslenme alışkanlıkları yorgunluk stres gibi faktörler de bir araya gelince hastalığın seyri olumsuz etkilenir. Alerjik hastalar vücut dirençleri düşük olduğundan akciğer enfeksiyonlarına neden olan geniz akıntısının durdurulmasına yönelik ilaç tedavisinin uygulanması bu hastalarda çok önemlidir.

Alerji hastaları hastalık alevlenmeden doktora başvurmalı

Özellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde alerji şikayetleri alevlenmektedir. Alerji hastalarının özellikle bu dönemlerde mevsimsel şikayetlerini kontrol altında tutmak için doktora başvurmaları ve ilaçlarını aksatmamaları çok önemlidir. Kış dönemine girerken de hastaların bağışıklık sistemini güçlü tutmak için ilaç tedavisi ile birlikte gribal enfeksiyonlardan korunmak için beslenme ve uyku düzenine dikkat etmeleri gerekir. Gribe yakalanmak bir yerden sonra hastanın elinde olmayan bir durumsa da korunmak ve daha hafif bir şekilde atlatmak için alerji hastasının durumunu takip etmesi koruyucu bir önlem olacaktır.

Çocukları alerjik olan aileler de dikkat etmeli!

Alerjik çocuğu olan ailelerin çocuklarının durumlarını doktorları ile düzenli olarak takip etmeleri ilaçlarını kullanmaları ev ortamını alerjenlerden uzaklaştırılmaları beslenme ve uyku düzenine dikkat etmeleri ve kalabalık ortamlarda bulunmamalarına özen göstermeleri gerekmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP