Mercan Taşı Nasıl Kullanılır?

Mercan Taşı Nasıl Kullanılır?

ABONE OL
Ekim 13, 2023 07:02
Mercan Taşı Nasıl Kullanılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sıcacık kırmızı rengiyle büyüleyen mercan taşı ilkel organizmalardan olan mercan poliplerinin kireçleşmiş iskeletlerinden oluşan organik bir taştır. Takı olarak kullanacağınız mercan taşı şık bir görüntü sağlayacağı gibi birçok sağlık probleminin iyileştirilmesinde de olumlu etki sağlar.

Mercan takılara olan ilgi aslında başta eski Mısır olmak üzere tarih öncesi çağlara dayanır. Yapılan kazılarda birçok mezarda rastlanılan mercan takıların nazardan koruduğuna ve özellikle çocukları kem gözden koruduğuna dair bir inanış vardır. Sağlığa da olumlu etkileri olduğuna tarih öncesi çağlarda bile inanılan mercan taşı yılan ve akrep sokmalarına karşı ilaç olarak da kullanılırdı.

Yüzyıllardır takı ve heykelcilik yapımında kullanılan mercan taşı Akdeniz’in 10 ile 300 metre derinlikte ve karanlık deniz mağaralarında veya üzerinde sarkan kayalar bulunan alanlarda düz olan denizaltı sathında yaşar. Akdeniz’den çıkan kırmızı mercan, sıcak okyanuslarda bulunan sert mercanlara göre daha yumuşak olduğu için şekillendirmek daha kolaydır.

Mercan günümüzde birçok sağlık sorununun tedavisinde kullanılır. Bunların başında sedef hastalığı olmak üzere cilt hastalıkları gelir. Kalp hastalıkları, anemi, bağışıklık sistemi, kan hastalıkları, baş ağrısı için de mercan taşının olumlu etkileri vardır. Bu sağlık sorunlarını yaşayanların mercan taşını kullanmaları önerilir.

Mercan taşının fizyolojik etkilerinin yanı sıra psikolojik açıdan da olumlu etkileri vardır. Mercan takı kullanan kişiler dinamik, enerjik ve özgüveni yüksek bir tavra sahip olurlar. Rekabet ortamında kişinin rakiplerine karşı güçlü ve cesur olmasına olanak sağlar. Kabus gören kişiler mercan aksesuar kullandıkları zaman kötü rüya ve korkularından kurtulmasına yardımcı olur. Depresyonu önlemekte oldukça etkili olmasıyla birlikte kişinin ruhsal anlayışını da güçlendirir. Dikkat toparlayıcı etkisi de bulunan mercan taşının nazardan koruduğuna olan inanç yüzyıllar öncesine dayanır.

Mercan taşının etkisini arttırmak için temizlenip arınması gerekmektedir. Mercan taşının temizlenmesi akan su altında 5 dakika yıkayarak ya da sirkeli suyun içinde 10 dakika bekletilerek yapılır. Güneşte 1 gün süreyle bekleterek de arınması sağlanır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
online casino siteleri matadorbet uluslararası nakliyat