Alerji Testi, Alerji Testi Hakkında

Alerji Testi, Alerji Testi Hakkında

ABONE OL
Ekim 28, 2023 13:27
Alerji Testi, Alerji Testi Hakkında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Allerji düşündüren şikayetleri olan hastalarda erken allerjik reaksiyonun tanısı için kullanılan en hassas testtir.

Allerjik rinit (Allerjik nezle) Hapşırık, burun akması ya da tıkanıklığı, burun kaşıntısı

Allerjik astım – Gıcık tarzı öksürük, tıkanma, hırıltı

Allerjik konjuktivit – Gözlerde kaşıntı, kızarıklık

Ürtiker ( Kurdeşen ) , Atopik dermatit – Ciltte kaşıntı , kızarıklık, kabarma …. gibi Yakınmaları olan hastalarda alerjik deri testleri yapılır.

Allerji yaptığından şüphelenilen veya alerji yapma olasılığı yüksek olan ev tozu akarlarının proteinleri, hayvan tüyleri, ağaç, çiçek tahıl polenleri, , küf mantarları gibi birçok alerjenden hazırlanan solüsyonların çok küçük miktarları, ön kolun iç yüzüne özel aplikatörlerle uygulanır. Bu işlem paslanmaz çelik ucu üzerinde bulunan disposeble (tek kullanımlık) steril, can yakmayan 5’li alerjenlerin uygulandığı solunum ve gıda alerjenine bakılan iki ayrı alerjen paneli ile yapılabilmektedir. 20 dakika içinde, allerjenin damlatıldığı yerde allerjik reaksiyonun şiddetine göre hafif bir kızarıklıktan oldukça büyük sertlik ve şişmeye kadar varan bir deri reaksiyonu görülür. Özellikle çocukları korkutmayan, iğne uygulaması olmadan, can acıtmayan ve kısa sürede uygulanabilirliği açısından kullanımı eskiden kullanılan çizme ve lansetle delme tekniklerine göre hekim ve hastaya büyük kolaylık sağlamıştır.

Testin doğru sonuç vermesi için test gününden geriye 7-10 günlük süre zarfında, allerji ilaçlarının (antihistaminikler) ya da anti-histaminik içeren öksürük şurubu antigripal ilaçlar gibi diğer ilaçların kullanılmamış olması gereklidir.

Dr.Sevin Karalar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP