Hayatımızı Olumsuz Etkileyen Stres Kontrol Edilir mi?

Hayatımızı Olumsuz Etkileyen Stres Kontrol Edilir mi?

ABONE OL
Mart 23, 2024 10:16
Hayatımızı Olumsuz Etkileyen Stres Kontrol Edilir mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

OĞUZ ŞAHİN

Stres, günümüz insanının toplumsal yaşamında karşılaştığı, gerekli tedbirleri almadan ve mücadele etmediği zaman huzursuzluklar, psikolojik sıkıntılar, aileiçi şiddet, çevresindeki bireylere zarar vermeye kadar uzanan çok önemli bir durumdur.

Hepimiz günlük yaşantımızda çevremizde gelişen bir olay karşısında üzülür, sevinir ve heyacanlanırız, vücudumuz bu tepkimeler karşısında savunma mekanizmasını kullanır ve her olay karşısında değişik reaksiyonlar gösterir. Stresi yenmediğimiz takdirde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek ve yaşam kalitesini düşürecektir. Güniçinde kızgın, iştahsız, konuşmayan, etrafında gelişen olaylara duyarsızlaşan bir kişiliğe bürünerek içine kapanık bir bireyin hayattan tat almadan yaşayacağı açıktır.

Pekala stresi hayatımızdan silip atmak ve kontrol altına almak mümkünmüdür ?

Evet mümkündür ve bunu yaparken değişik yollar izleyerek bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Öncelikli olarak spor yapmak, değişik egzersizler, kitap okumak, hoşunuza giden klasik bir müzik dinlemek, sevdiğiniz arkadaşlarınızla zaman geçirerek sohbet etmek, bazende yaşadığımız ortamdan ayrılarak seyahate çıkarak stresten kurtulabiliriz.

Stres insanların yaşam kalitesini ayaklar altına alan ve benim için insan fizyolojisini bozarak çeşitli hastalıklara davetiye çıkaran  en büyük sebeplerden biridir. Genel anlamda bireyler içine düştükleri sıkıntılardan mücadele ederek kurtulmak yerine, iyice kendilerini yaşadıkları olayın içine olumsuz düşüncelere kapılarak, çözümsüzlük ve çaresizliğe kapılırlar. Oysa olumsuz durum karşısında kararsız ve belirsiz tutum sergileyerek hem kendimize hem çevremizde bulunan insanlara zarar vererek iyice işin içinden çıkılmaz hale düşeriz.

Örneğin, sizin bulunduğunuz ortamda tartışan kişilerden hemen uzaklaşarak dışarıya çıkın ve rahatlayın kesinlikle tartışmanın içerisinde bulunmayın. İş hayatınızda ve sosyal yaşamınızda sizi üzmeye çalışan ve rahatsız eden kişilerden derhal uzaklaşın, görmemezlikten gelin. Ani kararlar vermeyin, etrafınızda gelişen olaylara hemen müdahalede bulunmayın, sakin olun ve takip edin, Bir atasözününde dediği gibi ”Bin düşün, bir söyle”  sözünü yabana atmadan ağzımızdan çıkan sözü değiştirmek ya da geri almak çok zordur. Sarf edilen bir söz insanı güç durumda bırakabilir, zarara sokup pişman edebilir. Bu sebeple bir sözü sarf etmeden önce dikkatlice düşünmeli, ne getirip götüreceği iyice tartılıp hesaplamalıyız ki daha sonradan kendimizi stresin içine atmayalım.

Son olarak bütün bu söylenenleri yaptınız ama halen durumunuzda olumlu yönde bir değişiklik olmadıysa hemen bir kliniğe başvurarak gerekli tedavinizi yaptırarak daha mutlu bir yaşama adım atın saygılarımla.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP