Doğal Afetler

Doğal Afetler

ABONE OL
Mart 23, 2024 10:16
Doğal Afetler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

OĞUZ ŞAHİN

Dünya genelinde son zamanlarda, toplumlara ve hayvanlara çok büyük şekilde toplu ölüm ve ciddi yaralanmalara sebep olan bir sürü doğal afetlerin yaşandığı tüm insanlıkça görülmüştür.

Bu ödevimiz, Türkiye’de doğal afet yönetimi, afet kavramı ve çeşitleri konuları üzerine odaklanmaktadır. Doğal afet, ne zaman meydana geleceği belli olmayan ve ani gelişen durumlar olması nedeniyle her daim tüm uluslarca müdahaleye hazır olarak tetikte beklenmesinin gerekliliği ortadadır. Doğal afet olduğu anda ve olay sonrasında çok süratle müdahale bireylerin yaşamlarını kurtarmada çok öneme haizdir.

Afet meydana geldiği zaman neler yapılacağı, insani yardımların nasıl ve ne şekilde olacağı çok iyi bir planlama ve koordinasyon ile mümkün olduğu görülmektedir. Ayrıca çalışmamız, afet olmadan önce, afet olduğu anda ve afet bittiğinde neler yapılacağı afetten kaynaklanan zararın en minimum seviyeye indirilmesi, gerekli hazırlıkların yapılması, yaralananlara ilk yardımın nasıl sağlanacağı ve yıkılan, ağır hasar alan ve sular altında kalan yerlerin tekrar yapılması gibi konuların planlanma süreçlerini kapsamaktadır.

Geleneksel model de afet yönetimini, afetlerin can ve mal kayıplarına sebep olmaması veya kayıpların en aza indirilmesinde afet öncesi ve afet sonrasında alınacak önlemlerin tamamıdır. Ülkemizde 2013 senesinde çıkarılan afet ve acil durum müdahale yönetmeliğinde afete müdahale ve yaralılara ilk yardım ile birlikte yapıların yeniden yapılması konularını düzenlediği görülmüştür.

Dünyamızın kurulduğu günden bu zamana kadar olan sürede yaşamış ve yaşamakta olan insanoğlu her zaman tabiatı ve tabiatta meydana gelen olayları çözmeye çalışmışlardır. İnsanlık, Dünya üzerinde meydana gelen tabiat olaylarına karşı elindeki tüm güçlerle müdahale ve mücadele etmektedir. Fakat ne yapılırsa ve ne kadar tedbirler alınsa da doğanın yerle bir edici yıkımı karşısında binlerce insan ve hayvan ölümlerinin ve yaralanmalarının önüne geçememektedir.

Doğal afetlerden kaynaklı ve teknolojik afetlerden kaynaklı yaşamı olumsuz şekilde etkileyen yıkım gücü çok yüksek olaylara afet denmektedir. Gezegenimizde gerçekleşen bir doğa olayının afet anlamına gelmesi için can kayıplarının, yaralanmaların ve maddi boyutta büyük zararların olması gerekmektedir. Afetler genelde birden ortaya çıkan hem ekonomik ve hem sosyal kayıplara neden olan olaylardır. Doğal afetler, insanların yaşamını ve sosyal yapıyı çok derinden etkisi altına alan olaylardır. Doğal nedenlerle ya da insani nedenlerden dolayı meydana gelsin, doğal afet tüm canlıları, maddeleri ve tabiatı etkilemekte ve çok büyük yıkıma sebep olmaktadır.

Afetler gezegenimizde tekerrür eden bir tarafıyla canlı yaşamını tehdit eden doğal olaylardır. Bu pencereden bakıldığında doğal afetler canlı yaşamının karşı karşıya kalacağı bir durumdur. Doğal afetsiz bir hayat düşünülmemelidir. Tüm insanlığın ve canlı yaşamının doğal afetlerle yüz yüze gelme durumu bizlere afetlerin hayatımızda hep var olacağı ve tüm bireylerin doğal afetlere karşı mücadele etme ve onunla birlikte hayatını devam ettirmek için kendilerini geliştirme zorunluluğunu ortaya koymuştur. Dünya’da meydana gelen küresel ısınma ve iklim krizinin sebep olduğu doğal afetler bugün insanların göç etmenin temel nedenlerinden biridir. Dünyamızın hızla ve aşırı derecede ısınması sebebiyle, iklim değişiklikleri meydana gelmekte ve bununla beraber önlenemez doğa olayları oluşmakta çok büyük insan ve hayvan kayıpları yaşanmakta bu durum ise insanlığı çaresiz bırakmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP