Şahin: “Ekonomik Kriz Ekolojik ve Toplumsal Krizle Aynı Anda Yaşanıyor”

Şahin: “Ekonomik Kriz Ekolojik ve Toplumsal Krizle Aynı Anda Yaşanıyor”

Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Uzmanı Oğuz Şahin,  “Küresel anlamda sanayileşme, insanların tüketim kültürünün dengesiz olması, ekosistemde ortaya çıkan problemlerin ana sebebidir” dedi.

ABONE OL
Mart 23, 2024 10:24
Şahin: “Ekonomik Kriz Ekolojik ve Toplumsal Krizle Aynı Anda Yaşanıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adanalı Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Uzmanı Oğuz Şahin,  “Dünya büyük bir krizin içinden geçiyor. İnsanlık tarihinde ilk kez bir ekonomik kriz ekolojik ve toplumsal krizle aynı anda yaşanıyor” dedi.

Doğal yaşamın, 1870 yılların başı itibari ile kontrolsüz bir şekilde artan insan hareketleri ve pervasızca kullanılan kaynaklar nedeniyle küresel ısınmanın artması ve iklim krizlerinin ortaya çıkması ile ekosistemin bitme seviyesine doğru hızla ilerlediği görüldüğünü ifade eden Şahin,” Bitişin sebeplerinden biriside fosil yakıttan elde edilen enerji kaynağının kullanılması olduğu bilinmekte, doğal kaynakların bitişinin durdurulması ve çevresel problemlerin halledilmesi için bir an önce genel anlamda her ülkede acil önlem planları devreye sokulması dünyamızın ve bizlerin geleceği büyük önem arz etmektedir” dedi.

Oğuz Şahin Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Uzmanı

Oğuz Şahin,  şunları kaydetti:

“1800’lü yılların ortasına doğru buharla çalışan makinelerin keşfedilmesiyle sanayi alanında büyük bir devrim başlamıştır. Dünya genelinde meydana gelen bu büyük değişim makineleşmenin önünü açmış, hayvan gücü, insan gücü, suyun gücü ve rüzgarların sağladığı tabii güçleri geride bırakarak önplana çıkmıştır. Ortaya çıkan bu durum, toplumsal yaşamda ulaştırma hizmetleri ve haberleşme hizmetlerinde büyük değişimin ve gelişimin önünü açmıştır. Küresel anlamda sanayileşme, insanların tüketim kültürünün dengesiz olması, ekosistemde ortaya çıkan problemlerin ana sebebidir. İnsanın yaşamını sürdürmesi için, üretilen ve daha sonra da tüketilen maddelerin düzgün bir dönüşüm sağlanırsa ekosistemde meydana gelecek olan bozulmaların engelleneceği değerlendirilmektedir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP