Kozan’da 5.5 büyüklüğünde deprem

Kozan’da 5.5 büyüklüğünde deprem

Adana 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.  Çevre illerde de hissedilen deprem korkuya neden oldu. AFAD Başkanı Yunus Sezer, depremde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını duyurdu. Deprem sırasında korku ve paniğe kapılan 55 kişi sağlık kuruluşlarına başvururken 6 kişi de yüksekten atlama sonucu yaralandı.

ABONE OL
Temmuz 25, 2023 14:18
Kozan’da 5.5 büyüklüğünde deprem
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verdiği bilgiye göre bugün saat 08.44’de Adana’nın Kozan ilçesi merkezli olarak 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Yerin 11.27 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirlenen deprem, Adana merkez başta olmak üzere çevre ilçeler ile Osmaniye ve Kahramanmaraş illerinden de hissedildi.

Kendilerini korkuyla dışarı atanlar yakınlardan haber almak ve haber vermek için telefonlara sarıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü de depremin büyüklüğünü 5.5 olarak duyurdu. Merkez üssü Kozan Minnetli olarak açıklanan depremin derinliği ise 3.7 kilometre olarak belirtildi.

Vatandaşlar korku ve panikle kendilerini sokağa attı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden de etkilenen kentte vatandaşlar korkuyla kendilerini sokağa attı. Bölgede artçı sarsıntılar da devam ediyor.

Osmaniye’nin Sumbas ilçesinde ise bazı ahırlar yıkıldı.

Depremin etkisiyle Kozan’daki metruk bir bina kısmen yıkıldı.2 KİŞİ BALKONDAN ATLADI

Depremin hissedildiği komşu Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 2 kişi paniğe kapılıp, balkondan atladı. 2’nci kattaki evlerinin balkonundan atlayan 2 vatandaş, kaldırıldıkları Kadirli Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Adana Valisi Süleyman Elban, Adanalıların 6 Şubat ve sonrasında 20 Şubat’ta meydana gelen depremleri yaşadıklarını, 5-6 aydır da bölgede sarsıntıların hissedildiğini belirtti. Bu nedenle bir hassasiyet oluşan vatandaşların depremle birlikte ev ve işyerlerinden dışarı çıktıklarını söyledi.

İlk belirlemelere göre olumsuz bir durumun olmadığını, sadece Kozan ilçesinde birkaç metruk binanın zarar gördüğünü bildirdi. Adana’daki ağır ve orta hasarlı binaların boş olduğunu, içlerinde kimsenin yaşamadığını, bu açıdan da bir sorun oluşmadığını dile getirdi. Bu ağır ve orta hasarlı binalarda da son depremde bir yıkım olmadığını vurguladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya depreme ilişkin açıklamasında “Adana’nın Kozan ilçesinde meydana gelen depremde, başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına devam etmektedir. Şu ana kadar 112 Acil İhbar hattına can ve mal kaybına yönelik herhangi bir ihbar yapılmamıştır” dedi.

AFAD BAŞKANI: OLUMSUZ BİR DURUM YOK 

AFAD Başkanı Yunus Sezer, Adana’nın Kozan ilçesi merkezli olarak meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremle ilgili bir açıklama yaptı. Sezer sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Adana ilimiz Kozan ilçesinde saat 08.44’te meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki deprem sonrasında, an itibarıyla olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Ekiplerimiz teyakkuz haline geçirilmiştir” dedi.

NACİ GÖRÜR’DEN AÇIKLAMA

Kozan merkezli depremin ardından Prof. Dr. Naci Görür de sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Görür paylaşımında “Adana Kozan’da 5,5 deprem. Saimbeyli ve Savrun Faylarının yakınlaşma bölgesinde, muhtemelen Savrun zonunda. 6 Şubat depremlerinden sonra bölgede fay kuşakları üzerindeki stres alanlarında değişim var, sevgiyle” ifadelerine yer verdi.

17 ARTÇI OLDU; EN BÜYÜĞÜ 4.4

Kozan’da saat 08.44’de meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından saat 10.57’ye kadar kısa aralıklarla ilçede en büyüğü 4.4 olan 17 artçı deprem meydana geldi.

TRAKTÖRLE YOL AÇILDI

Kozan ilçe merkezli depremde Feke ilçesi Uğurlubağ Mahallesi’nin dağlık alanından yola düşen kaya parçaları köylüler tarafından traktörle kaldırıldı. Mahalleyi Kozan ilçesine bağlayan yol, yapılan temizliğin ardından araç trafiğine kontrollü açıldı.

55 KİŞİ HASTANELERE BAŞVURDU

Kozan’ın komşu Kadirli ilçesinde deprem sırasında korku ve paniğe kapılan 55 kişinin ise hastanelere başvurduğu bildirildi. Deprem korkusuyla hastaneye gelenler acil serviste sağlık kontrolünden geçirildi.

SAĞLIK BAKANI KOCA: 6 KİŞİ YÜKSEKTEN ATLADI

Depremle ilgili bir açıklama da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Koca twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Bu sabah meydana gelen Adana Kozan merkezli depremde Adana’da 2 kişi yüksekten atlama ve eşya düşmesine, Osmaniye’de ise 6 kişi yüksekten atlama ve düşmeye bağlı olarak olaydan etkilenmiştir. Depremden etkilenen kişiler olay yerine görevlendirilen 8 ambulans ile hastanelere nakledilmiştir. Hastalarımıza ve depremden etkilenen halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” dedi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP