Yemeklik Soğan yetiştiriciliğinde Verim hakkında merak ettiğiniz her şey

Yemeklik Soğan yetiştiriciliğinde Verim hakkında merak ettiğiniz her şey

ABONE OL
Mart 17, 2023 13:27
Yemeklik Soğan yetiştiriciliğinde Verim hakkında merak ettiğiniz her şey
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yemeklik Soğan Yetiştiriciliğinde Verim

Yemeklik Soğan Yetiştiriciliğinde Verim: Yapılan üretimin şekline göre önemli değişiklik göstermez. Soğan, bütün dünyada olduğu gibi, tüketicilerin gelir düzeyine bağlı olmaksızın her evin mutfağının vazgeçilmezidir.  Doğrudan yemek yapımında kullanılan bir tür olmamakla beraber, dünyada ve ülkemizde üretim sıralamasında patates ve domates üretiminden sonra üçüncü sırada soğan tohumu yer alır. Yemeklere lezzet ve tat vermesi bakımından vazgeçilemeyen bir sebzedir. İnsan sağlığı üzerinde; metabolizma düzenleyici ve mikrobik hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yemeklik Soğan Yetiştiriciliğinde Verim: Soğan, bol süt yapıcıdır. Dolayısıyla bu özelliğinden dolayı bebekli anneler için iyi bir gıdadır. Ayrıca, önemli bir enerji kaynağı olması nedeni ile büyüme çağındaki çocukların beslenme programlarında yer alır. Önerilen soğan, kullanımı çok eski yıllara dayanan bir tıbbi bitkidir. Doğrudan soğan tohumu ekimi ve arpacıkla yapılan üretimde dekarda 4 5 ton verim alınır. Fide ile yapılan üretimde ise bu verim 6 -7 ton’a kadar çıkar. Yemeklik soğan üretiminde verimde dekara 2-6 ton arasında verim alınabilmektedir.

Yemeklik Soğan Yetiştiriciliğinde Verim: Soğan, değişik özellikleri dikkate alınarak incelendiğinde büyük bir çeşit zenginliği olan sebzelerden birisidir. Örneğin kabuk rengine göre; sarı, kahverengi, kırmızı (mor) ve beyaz kabukludur. Gün uzunluğu(ışıklanma) isteğine göre kısa gün(8-10 saat/gün-erkenci), orta gün (10-12 saat/gün- orta erkenci) ve uzun gün(13-15 saat/gün-geççi) olmak üzere üç gruba ayrılırlar.

Olgunlaşma sürelerine göre; erkenci, orta erkenci ve geçci çeşitler vardır. Özellikle erkenci çeşitler, az sayıda koruyucu kabuğa sahiptir. Ve oldukça sulu ve tatlı soğan çeşitleridir. Bunlar, depolamaya uygun olmayan ve yazlık çeşitler olarak isimlendirilen soğanlardır. Orta erkenci soğanların depolanabilme özellikleri 3-5 aydır. Bununla birlikte uzun gün soğanları olarak da isimlendirilen geççi çeşitlerin depolanma süreleri 7-8 aydır. Ayrıca, bunlar kışlık çeşitler olarak da isimlendirilirler. Bu çeşitler; etli doku (iç kabuklar) ince ve sıkı yapılı, hissedilir derecede acıdır. Koruyucu kabuk sayısı fazladır. Soğan tohumu  yetiştirilecek tarlaya, aynı yıl çiftlik gübresi verilmez.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP