Soğan Tohumu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Soğan Tohumu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

ABONE OL
Mart 16, 2023 14:43
Soğan Tohumu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soğan Tohumu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Soğan tohumu alırken nelere dikkat etmeliyiz? Standart yerli soğan çeşidi, doğal soğan tohumu, hobi soğan tohumu ve hibrit soğan tohumu olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Türlere göre de değişmekle birlikte kuru, taze ve mor soğan gibi kabuk rengine değişmektedir. Ayrıca soğanda çeşit seçimi olgunlaşma sürelerine göre, erkenci, orta erkenci ve geçci çeşitler bulunmaktadır. Fakat, erkenci çeşitler az sayıda koruyucu kabuğa sahip olup oldukça sulu ve tatlı çeşitleri bulunmaktadır.

İklim yönünden seçici olmaktadır. Gün uzunluğu ve sıcaklık soğan yetiştiriciliğinde önemli faktörler olmaktadır. Gelişmenin ilk döneminde soğuk havaya ihtiyaç duymaktadır. Baş bağlama ve gelişme döneminde sıcaklık ve serin havalara ihtiyaç duymaktadır. 21 veya 27 dereceler arasında gelişme göstermektedir.

Soğan tohumu alırken nelere dikkat etmeliyiz? Soğan tohumu bölgeye ve iklime göre değişmektedir. Erkenci çeşitler, daha ılıman bölgelerde yetiştirilmektedir. Kısa gün çeşitleri, orta erkenci çeşitler daha ılıman ve soğuk bölgelere adapte olmuş çeşitler tercih edilmektedir. Geççi çeşitler kış soğanları olarak bilinmektedir.

Kış soğanları kışlık olarak üretimi yapılmaktadır. Kışlık soğanlar genel olarak acı soğan çeşitleri olarak bilinmektedir. Taze soğan ise günlük olarak tüketilen gruplardandır. Taze soğanlar, yazın ekimi yapılmaktadır.

Kısa gün soğanlarında hasat zamanı değişmemektedir. Ancak, ekim zamanı değişmektedir. Ayrıca kısa gün soğanlar için en uygun olan tohum ekimi zamanları 10 eylül ve 10 Ekim arasında ekimi yapılmaktadır. Eğer soğan tohumu ekimini zamanından önce yapılırsa bitkiler ilkbahara daha gelişmiş olarak girerler ve kısa bir sürede sapa kalkma görülmektedir.

Soğan tohumu alırken nelere dikkat etmeliyiz? Tohumlar mümkün olduğunca kaplanarak, mibzerle ekilmelidir. Mibzer yoksa serpme ekim yapılmalıdır. Serpme ekim ve çıplak tohumların mibzerle ekiminde, kaplama ekimine göre dekar başına 1 – 2 kg daha fazla soğan tohumu gitmektedir. Ayrıca tohumların kaplanarak ekilmesinde dekar başına 0,3 – 0,5 kg tohum yeterli olmaktadır. Ekim derinliği 2 – 3 cm olmalıdır ve sıra arası 25 – 30 cm iken sıra üzeri mesafe 8 – 12 cm olmalıdır.

Hasattan 1-1,5 ay önce kuru maddenin artırılması için sulamanın kesilmesi gerekmektedir. Soğanlar belli bir büyüklüğü alıp yaprakları sararmaya başladığı an üst kısmı kırılarak yatırılmaktadır. 15-20 gün sonra soğanların dış yaprakları tamamen kurumaktadır. Daha sonrasında soğanlar sökülüp çıkarılmaktadır. Toprak yüzünde 5-10 gün tutarak güneşte kurutulmalıdır. Ayrıca soğanın sökümü elle çapa kullanılarak yapılmaktadır. Hasat edilen soğanların üst kuru sapları kopartılmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP