Mor Havuç Yetiştiriciliği

Mor Havuç Yetiştiriciliği

ABONE OL
Mart 14, 2023 16:38
Mor Havuç Yetiştiriciliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mor Havuç Yetiştiriciliği

Mor Havuç Yetiştiriciliği. Havuç, serin iklimlerde yetişebilen bir sebze türüdür. Soğuklara karşı dayanıklı olması sebebiyle serin bölgelerimizde erken ilkbahar aylarında yetişebilmektedir. Ayrıca ılıman bölgelerimizde ise kış aylarında rahatça üretimi yapılabilmektedir. Soğuklara dayanıklı bir tür olan mor havuç tohumu  çimlenme ve sonrasındaki erken dönem yetiştiriciliğinde sıkıntı yaşamamaktadır. Üstelik yağış ve nem havuç yetiştiriciliğinde olumlu etki yapsa da sürekli yağış üretimi zora sokmaktadır ve verimde azalmaya neden olmaktadır. Havuç bir uzun gün bitkisidir.

Mor Havuç Yetiştiriciliği. Toprak hazırlığı oldukça önemlidir. Yapılan hazırlık havuçtan alınacak verimi etkilemektedir.  Mor havuç tohumu küçük oluşu, geç çimlenmesi gibi özellikleri nedeniyle toprak inceltilerek tohumun toprakla temasının tam olması sağlanmalıdır. Ağır killi topraklardan nematod ve tel kurdu bulaşık topraklardan mutlaka kaçınılmalıdır. Böyle topraklarda havuç üretimi son derece yanlış ve verimsiz olmaktadır.

Tohumdan havuç yetiştiriciliği için ekim yaptıktan sonra çıkışın düzgün ve köklerin kaliteli olması için sulama gereklidir. Havuçlar için  özellikle yağmurlama sulama sistemi önerilmektedir. Yağışların yeterli gelmediği durumlarda haftada 1 kez sulama yapılmaktadır. Havuçların aşırı sulanması veya su stresi köklerin yarılmasına ve çürümesine neden olmaktadır.

Bu sebeple sulama yeterli ve belirli periyotlarla yapılmaktadır.  Mor havuç tohumu ekimi hazırlanıp inceltilen toprağa mibzerle yapılmalıdır. Ekim derinliği 0.5-1 cm arasında olması tavsiye edilmektedir. Bir dekara 600-800 gr tohum atılması uygundur. Ekilecek tohum mesafeleri sıra arası 30-40 cm, sıra üzeri mesafesi ise 5-12 cm arasında olmalıdır. Havuç tohumları 10 °C’nin üzerindeki sıcaklıklarda çimlenme gösterir.

Mor Havuç Yetiştiriciliği.  Çimlenme sağlanabilmesi için toprak ısısının da bu sıcaklık seviyesinin altına düşmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde yeterli sıcaklık oluşuncaya kadar çimlenme süresi uzamaktadır. Son olarak havuç ortalama olarak 3 ayda hasada gelmektedir. Mor havuç tohumu ekiminden yaklaşık 3 ay sonra hasada gelmektedir.

Mor havuç yetiştiriciliğinde her çapadan sonra yağış durumuna göre sulama yapılmalıdır. Çünkü mor havuç sebzesi suyu sevdiğinden iyi bir gelişim gösterebilsin. Suyun devamlı aynı düzeyde olmasında oldukça yarar vardır. Mor havuç yetiştiriciliğinde gübreleme yapılırken 8 ila 10 kg saf azot , 8 ila 9 kg fosfor , 12 ila 16 kg arasında potasyum ihtiyacı olmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP