Köpek Maması Yapmanın İpuçları

Köpek Maması Yapmanın İpuçları

ABONE OL
Mart 5, 2023 06:43
Köpek Maması Yapmanın İpuçları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Evde pişirilmiş köpek maması yapmak, evcil hayvanınızı beslemenin sağlıklı ve ekonomik bir yoludur. Birçok köpek sahibi, köpeklerini potansiyel olarak zararlı katkı maddeleri veya koruyucularla beslemekten kaçınmanın bir yolu olarak bu yolu seçer. Köpeğiniz için evde nasıl yemek pişireceğinizi bilmek, harika bir beceridir.

Köpek Beslenme Gereksinimleri
Evcil hayvanları için evde pişirilmiş yemekler düşünüldüğünde, birçok insan köpeklerin sadece protein yemesi gerektiğine inanır. Aslında bu yanlıştır. İnsanlar gibi köpekler de temel beslenme gereksinimlerini karşılamak için çeşitli et, nişasta ve sebzelere ihtiyaç duyar. Köpekler sadece protein yerlerse, diyetleri önemli vitamin ve besinlerden yoksun kalır ve bu da eksikliklere ve hatta tiroid sorunlarına yol açabilir. Veterinerler yüzde 40 protein, yüzde 50 sebze ve yüzde 10 karbonhidrat oranı önermektedir.

Ev Yapımı Köpek Mamalarında Kullanılacak Malzemeler
Yiyecek kategorilerinin her biri, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli malzemelere sahiptir. En önemli husus, malzemelerin taze olması ve katkı maddesi içermemesidir.

Protein
Sığır, köpek mamasında yaygın bir et kaynağı olmasına rağmen, diyet protein gereksinimlerini karşılamak için başka birçok olasılık vardır. Ancak karaciğeri orta derecede kullanın. Ve köpeğinize asla kemik vermeyin, çünkü bunlar zararlı olabilir. Maliyet ve bulunabilirliğe göre bu protein kaynaklarından herhangi birini seçebilirsiniz :

Sığır eti, hindi, tavuk, kuzu, balık(Uskumru veya ringa balığı, ancak haftada bir veya iki defadan fazla değil) fasulye – Lima fasulyesi veya barbunya fasulyesi, ancak et proteininin yerini almamalıdır.

Sebzeler
Köpekler çok çeşitli sebzeleri yiyebilir. Ancak bazılarından kaçınılmalıdır. Güvenli sebzeler şunları içerir:

Havuç
Yeşil fasulyeler
Brokoli
Karnabahar
Brüksel lahanası
Ispanak
Yeşil bezelye
Bal Kabağı
Kereviz
Salatalıklar
Kabak
Elma

Karbonhidratlar
Karbonhidratlar köpekler için önemli vitaminler içerir. Ayrıca sağlıklı sindirim için lif sağlarlar. İyi olanaklar şunları içerir:

Pirinç – Pişmiş beyaz veya kahverengi pirinç
Patates – Tatlı veya beyaz, pişirilmelidir
Makarna – Yağsız veya tuzsuz
Yulaf ezmesi
Yer elması

Köpek Mamalarında Kaçınılması Gereken Malzemeler
Özellikle evde köpek maması yaparken bazı yiyeceklerin köpekler için tehlikeli ve hatta ölümcül olduğunu unutmamak önemlidir. Köpeğiniz için yemek pişirirken bu bileşenlerden hiçbirini kullanmayın:

Çikolata
Soğan
Sarımsak
Kuru üzüm
Avokado
üzüm
Ceviz
Kahve
Baharatlar veya otlar
Ham mayalı hamur

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP