Kompost İçin Ayrıştırma Nasıl Yapılır?

Kompost İçin Ayrıştırma Nasıl Yapılır?

ABONE OL
Mart 11, 2023 14:38
Kompost İçin Ayrıştırma Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Temel adımları anladıktan sonra, bir arka bahçe köşesinde veya elinizde ne olursa olsun gübre yapmaya başlayabilirsiniz. Peki atıklarınızı nasıl ayrıştıracaksınız?

Kompost işlemi sihir gibi görünebilir, ama gerçekten ayrışma süreci çok önemlidir. Tüm organik materyaller – canlı olan veya bir zamanlar canlı olan madde – zamanla, bazıları daha hızlı ve bazıları daha yavaş ayrışacaktır. Bir kompost yığını, esas olarak bahçe atığından (kuru yapraklar ve çim kırpıntıları gibi) ve aksi takdirde muhtemelen çöpe atacağınız mutfak artıklarından yapılır. Ayrışırken, bitkileriniz için son derece faydalı olacak, besin açısından zengin bir toprak değişikliğine dönüşürler. Kompostlama, faydalı bakteri ve mantarların üretimini teşvik eder ve çöp sahalarından gelen metan emisyonlarını da azaltır.

Bu atığı kompost kutusuna attıysanız, zamanla kullanılabilir bir ürün elde edebilirsiniz, ancak birkaç basit adımı takip etmek yalnızca ayrıştırma sürecini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda yabani ot tohumları ve hastalığa neden olan organizmalar içermeyen temiz, organik bir ürün sağlar.

Kahverengileri ve Yeşilleri Anlamak
İlk başladığınızda izlemeniz gereken bir kompost tarifi var. İki tür organik malzeme içerir: biri kahverengiler, diğeri yeşiller.

Kahverengiler yüksek karbonlu malzemelerdir – tipik olarak düşen sonbahar yaprakları, odunsu bitki sapları ve odun talaşı gibi kuru bitki kırpıntıları. Bununla birlikte, düz karton ve eski gazete de kompostlama amacıyla kahverengi malzeme olarak kabul edilir. Ağaçlardan yapılırlar ve bu nedenle organik olarak sınıflandırılırlar.

Yeşiller, çim, bitki parçaları, sebze ve meyve kabukları ve genel mutfak artıkları gibi nitrojen bakımından yüksek bitkilerdir. Daha az sezgisel olarak, kahve telvesi ve yumurta kabukları da yeşillik olarak sayılır. Herhangi bir et ürünü, katı veya sıvı yağ veya herhangi bir süt ürünü dahil etmeyin.

Hem kahverengiler hem de yeşiller, sonunda tüm materyali parçalayacak olan mikroorganizmaları (“mikroplar”) beslemek için kullanılır. En yaygın kompost tarifi, iki kısım kahverengi materyalden bir kısım yeşil materyaldir, ancak kompostlama kesin bir bilim değildir ve üç kısım kahverengi, bir kısım yeşil veya hatta bir kısım kahverengi gibi diğer tarifleri de görme olasılığınız vardır. bir kısmı yeşil. Öyleyse, ölçmeyin – sadece ilerlerken genel oranları aklınızda bulundurun ve yeşilden çok kahverengiye koyun.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP