Kitap Zarar Vermeden Nasıl Temizlenir?

Kitap Zarar Vermeden Nasıl Temizlenir?

ABONE OL
Mart 6, 2023 05:43
Kitap Zarar Vermeden Nasıl Temizlenir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kitapların nasıl temizleneceğine gelince, sayfaları kurutmak, küfü çıkarmak ve kiri temizlemek için birkaç etkili yöntem kullanabilirsiniz.

Eski Kitaplar Nasıl Temizlenir
Eski kitapların kırılgan kenarları, kirleri ve hatta uğraşması gereken küfleri olabilir. Ancak yıllardır kitaplığınızın bir parçası olan kitaplardan ayrılmak zor olabilir. Bununla birlikte, kişisel kitaplarınızı veya ikinci el mağazasından satın aldığınız bir şeyi tazelemek için önce kirle uğraşmanız gerekir.

Emme gücünü azaltmak için elektrik süpürgesi hortumunun üzerine ince bir bez yerleştirin. Kitabı düz bir şekilde yatırın. Kapaktan başlayın ve kiri gevşetmek için tüm kitabı diş fırçasıyla hafifçe fırçalayın. Süpürgeyle her sayfayı gözden geçirin. Herhangi bir iz veya kiri çıkarmak için lastik bir silgi kullanın.

Kitaplardaki Küf ve Lekeyi Nasıl Temizlersiniz?
Kitaplarınızdaki kiri çözdükten sonra, sayfanızda herhangi bir küf olup olmadığına bakmanız gerekir. Küf tehlikeli olabilir çünkü sporlar çoğalabilir.

Küf için kapağı ve sayfaları kontrol edin. Tipik olarak, küf ve küf lekelerini ve kokusundan anlayabilirsiniz. Küf sporlarını solumaktan kendinizi korumak için bir maske ve eldiven takın. Kitabı güneşte dışarı çıkarın. Küflü sayfanın altına bir parça mumlu kağıt yerleştirin. Küfü fırçalamak için diş fırçasını kullanın.
Hidrojen peroksit ile çok hafif nemli bir bez alın ve küfe hafifçe dokunun. Devam etmeden önce bölgenin güneşte tamamen kurumasını bekleyin.

Kitapdan Koku Nasıl Çıkar?
Eski kitaplardaki küfle mücadele ettikten sonra, nüfuz eden kokudan kurtulmanız gerekir. Kitabı eski bir tişörtün içine dikkatlice sarın. Kapatılabilir bir torbanın altını karbonat tozu ile kaplayın. Kitabı karbonat tozuyla birlikte çantaya koyun. Birkaç gün beklemesine izin verin.

Kitapdan Kir, Leke ve Zararlıları Çıkarma
Kitabına biraz yiyecek mi döktün? Ayrıca kitabınızda bir haşere sorununuz olduğunu da görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, dondurucu kullanışlı olabilir.

Kitabı birkaç saat dondurucuya koyun. Tüm sayfaları kontrol edin ve artık donmuş böcekleri ve zararlıları silkeleyin. Parmağınızla hissedebileceğiniz kurumuş yiyecekleri dikkatlice çıkarmak için kazıyıcıyı kullanın.

Kitaba Su Dökülmeleri Nasıl Temizlenir?
Kitabı okurken üzerine su döktüyseniz küf oluşumunu önlemek için hızlı hareket etmeniz gerekir. Islak kitabınızla hemen ilgilenecek vaktiniz yoksa, hazırlarken dondurucuya koyabilirsiniz. Çözdükten sonra veya hemen aşağıdaki adımları izleyin.

Kitabı bir pencereye yerleştirin, ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Kitaptan yaklaşık 5 metre uzakta bir fan açın. Hava yeterince sıcaksa pencereyi de açın. Kitabı açın ve düzenli aralıklarla sayfaları çevirin. Sayfaları açmaya zorlamayın, mümkün olduğunca nazik olun.

Tüm sayfalar tamamen kuruduğunda, sayfaların düzlüğünü eski haline getirmek için kitabın üstüne birkaç ağır kitap yerleştirin.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP