Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

ABONE OL
Mart 5, 2023 14:28
Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kırma yeşil zeytin yapmak istediğinizde özellikle zeytinleri ile ünlü olan Ege bölgesinden alışveriş yapmanızda yarar var. Hem daha uzun ömürlü hem de daha lezzetli zeytinler hazırlayabilirsiniz. Su, limon tuzu ve kaya tuzu kullanarak yapılan zeytin salamurası artık gelenek haline gelmiş bulunmakta.

Zeytinleri Hazırlama ve Kırma

Zeytinin içinde yer alan acımsı maddeye oleuropein adı verilir. Kırılmanın ana sebebi de bu maddedir. Çünkü bu acımsı madde, zeytine hem lezzet verir hem de yenilemeyecek hale getirir. Bu ikisi arasında dengeli bir zeytin kurmak istiyorsanız kırma ve bekletme aşmasında dikkatli olmalısınız.

Pazardan aldığınız yeşil zeytinleri çürüklerinden ve yapraklarından ayırarak en az 4 kez yıkayın. Mermer ya da tahta üzerine tek tek alarak çekiç yardımıyla zeytinleri kırın.  Kırma sırasında önemli olan, zeytini ezmeden yalnızca bir aralık bırakmaktır. Kırma işlemi sırasında etrafa bir havlu ya da sofra bezi sermenizde fayda var. Birincisi zeytinler kırıldıkça etrafa yağ sıçratacaktır. İkincisi vurdukça çevreye zeytin yayılacaktır.

Kırma Zeytinlerin Kurumu

Zeytinleri kırdıktan hemen sonra su dolu kavanozlara almanız gerekir. Çünkü kararabilirler. Kavanozlara yerleştirdikten sonra üzerlerini geçene kadar su doldurun.

Zeytin kurarken bilmeniz gereken önemli noktalardan biri de pet şişeler yerine cam kavanoz kullanmanızdır. Plastiklere nazaran camların sağlık tehlikesi yoktur. Ayrıca cama kurulan zeytinler daha uzun ömürlü olurlar.

Tatlanma Suyu Değişimi

Kavanozlara yerleştirilen zeytinler, devamlı acı su yayarlar. Bu nedenle sabah bir, akşam bir olmak üzere bu acı su devamlı yenilenir. Yeşil zeytinler, yaklaşık 15 gün içinde acı sudan arınmış ve sarımsı bir renk almış olacaklardır. Hazır olan zeytinleri olabildiğince çabuk tüketmenizde fayda var aksi halde çürüyebilirler. Muhafaza etmek için muhakkak buzdolabını kullanmanız gerekir. Yemek istediğinizde, tüketeceğiniz kadar almalısınız. Yağlayıp limonlayıp kahvaltıda kullanabilirsiniz. Ancak artarsa kavanoza geri dökmemelisiniz.

Zeytinler yenilebilir duruma geldiğinde biraz kaya tuzu kullanmanız küf oluşumuna engel olacaktır.

Salamura Yeşil Zeytin Yapımı

Zeytinleri çürüklerinden ve yapraklarından temizleyerek yapımına başlayabilirsiniz. Sonrasında önünüze tahta alarak zeytinleri kırmalısınız. Tahta üzerinde zeytinlerin kırdıkça dağılmasını istemezseniz önüne set yapmanız uygun olacaktır. Sonrasında zeytinleri su dolu bir leğene alın. Tüm kırma işlemi bittikten sonra suyu yenileyip yarım saat zeytinleri içinde bekletin. Hemen arkasından cam kavanozlara zeytinleri alın. Yaklaşık 15-20 gün boyunca 3 günde bir su değişimi yapın. Değişimi yaparken her seferinde zeytinleri de yıkmayı ihmal etmeyin. Kırma zeytinden ziyade salamurada bu önemlidir.

Salamura Zeytin Hazırlama

Zeytinler, 20 gün geçtikten sonra tatlanmış ve yenilebilir bir duruma gelecektir. Salamura için bu noktadan sonra limon tuzu ve kaya tuzu kullanılmalıdır. Bir litre su içine 3 parça limon tuzu, 4 yemek kaşığı kaya tuzu eklenmelidir. Tuzların su içinde erimesi beklenir. Bu sırada kavanozların içine zeytinler yerleştirilir. Hazırlanan salamura suyu, zeytinlerin üzerine çıkacak kadar kavanoza doldurulur. En alta ve en üste limon dilimleri yerleştirmeniz lezzet katacaktır. Kimi kavanozlarınızda defne yaprağı da kullanabilirsiniz. O da hem lezzet katacak hem hoş bir koku verecektir. Sonrasında kavanozlarınızın kapaklarınız sıkıca kapatmalısınız. Altlarına tabak koyarak taşmasına önlem almalısınız.  Zeytinleri kısa bir süre sonra kekik, limon ve zeytinyağı eşliğinde tüketebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP