Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzunun Faydaları

ABONE OL
Mart 27, 2023 11:40
Keçiboynuzunun Faydaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aktarların vitrinlerinde görmeye en çok alışık olduğumuz isimlerden keçiboynuzunu masaya yatırıyoruz bugün! Sıkça karşımıza çıkan, çok faydası olduğu söylenen keçiboynuzunun adını çok iyi biliyoruz, kabul ama ne işe yaradığından ne kadar haberdarız dersiniz? Gelin, bugün keçiboynuzunun faydaları nelerdir, keçiboynuzu nasıl tüketilir tek tek öğrenelim.

Besin değerleri bir hayli yüksek olan keçiboynuzu, içeriğinde bulunan potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve demir gibi minerallerle A, B, D ve E vitaminleriyle en şifa dolu besin kaynaklarından biri aslında. İçeriğindeki bu yararlı maddeler sayesinde de vücudumuza olan olumlu etkileri düşündüğünüzden bile fazla. “Vücuda nasıl etkileri oluyormuş ki?” diyenleri hiç vakit kaybetmeden aşağıya doğru alalım ve keçiboynuzunu tüm yönleriyle tanımak için daha fazla geç kalmayalım. Listemizin sonunda sizi birbirinden nefis, farklı ve sağlıklı keçiboynuzlu tarifler de bekliyor, baştan söylemiş olalım.

Buyursunlar…

Keçiboynuzunun faydaları nelerdir?

Vücudu toksinlerden arındırıyor

 • Keçiboynuzu, güçlü antioksidan özellikler gösterdiği için vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı oluyor, vücudu hastalıklara karşı koruyor.

Hücre yenilenmesine olumlu etkilerde bulunuyor

 • Keçiboynuzunun güçlü antioksidan özellikleri hücrelere de iyi geliyor, hücrelerde oluşan hasarların daha hızlı onarılmasına destek olan keçiboynuzu hücre yenilenmesini de hızlandırıyor.

Kötü kolesterolün dengelenmesine yardımcı oluyor

 • Keçiboynuzunun yaygın olarak bilinen faydalarından biri kolesterol üzerindeki olumlu etkileri. Kötü kolesterolün düşmesini sağlayan keçiboynuzu bu etkisi sayesinde damar sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.

Kan şekerinin dengelenmesine de destek oluyor

 • Keçiboynuzu tatlımsı lezzeti sayesinde hem tatlı yeme isteğine karşı değerlendirebileceğiniz en doğal çözümlerden biri oluyor, hem de kan şekerinin yükselmesine engel olarak özellikle yüksek kan şekeri sorunu yaşayanlara destek oluyor.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor

 • Uzun süreli, dengeli ve düzenli tüketiminde keçiboynuzunun kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı biliniyor.

Bağırsak sağlığını koruyor

 • Keçiboynuzu, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olurken bu alanlarda görülebilen zararlı bakterilerin üremesini de önleyici bir etki oluşturuyor.

Solunum yollarına iyi geliyor

 • Keçiboynuzu içindeki vitamin ve minerallerin etkisiyle özellikle grip, nezle, öksürük gibi sıkça yaşanan sağlık sorunlarının daha hızlı iyileşmesine destek oluyor.

Kemik erimesine karşı vücudu koruyor

 • İçeriğinde bolca kalsiyum bulunduğu için keçiboynuzu kemik sağlığı üzerinde de olumlu etkilerde bulunuyor, özellikle ileri yaşlarda görülen kemik erimesi gibi sorunlara karşı vücudun yanında yer alıyor.

Ağız ve diş sağlığını koruyor

 • İçeriğinde birçok mineral bulunan keçiboynuzu, bu maddelerden aldığı güçle özellikle diş ve diş eti sorunlarına karşı vücudu koruyor.

Zayıflamaya yardımcı oluyor

 • Keçiboynuzu besin lifi bakımından oldukça zengin olduğu için uzun süreli bir tokluk hissi sağlıyor. Bu etkisi sayesinde kilo vermek isteyenlere destek olduğu da biliniyor.

Cinsel gücü artırıyor

 • Özellikle erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini arttırıcı etkiler gösteren keçiboynuzu, bu özelliği sayesinde de sıkça tercih edilen doğal ürünlerden biri, aklınızda bulunsun.

Keçiboynuzu nasıl tüketilir?

Keçiboynuzunun faydalarını öğrendiğimize göre bu faydalardan nasıl yararlanabileceğimizi öğrenmek üzere diğer önemli soruya geçiyor, keçiboynuzu nasıl tüketilir anlatalım istiyoruz.

Güvenilir aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz keçiboynuzunu, ılık suda bir süre bekletip yumuşatarak tüketebilirsiniz. Eğer daha farklı yöntemler arıyorsanız keçiboynuzunu kaynamış suda 10 dakika kadar demlendirip süzerek suyunu da içebilirsiniz. Bunların dışında keçiboynuzunu piyasada keçiboynuzu pekmezi, keçiboynuzu unu ya da tozu olarak farklı formlarda da bulabilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezini düğer tüm pekmez türlerini kullandığınız şekilde tüketebilir, unuyla da çeşit çeşit tatlı, hamur işi hazırlayabilirsiniz. Kakaoya benzer bir tadı ve rengi olan keçiboynuzu tozunu ılık süt ya da smoothie’lerinize ilave ederek içebilirsiniz de, aklınızda bulunsun.

Çok önemli bir not: Keçiboynuzunun bilinen çok ciddi bir zararı bulunmuyor ancak tabii ki ciddi, kronik bir rahatsızlığı bulunanların, düzenli ilaç kullananların, perhiz uygulayanların, alerjik bir bünyesi olanların, hamilelerin ve emzirme dönemlerinde olan kadınların keçiboynuzunu herhangi bir formda kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları, doktorlarının önermemesi durumunda ise asla tüketmemeleri büyük önem taşıyor. Son olarak mutlaka kullanacaksanız tabii ki günlük ihtiyacınız kadar kullanmaya özen göstermeli, asla aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz. Unutmayın, her şeyin fazlası zarar, her besin her bünyede aynı etkileri göstermez ve daha da önemlisi sağlık asla ihmale gelmez, aman diyelim.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP