Kayseri Yonca Yetiştiriciliği

Kayseri Yonca Yetiştiriciliği

ABONE OL
Mart 16, 2023 09:35
Kayseri Yonca Yetiştiriciliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kayseri Yonca Yetiştiriciliği

Kayseri yonca yetiştiriciliği. Ömrü uzun olan, çok yıllık bir yem bitkisidir. Ayrıca yonca, protein, vitamin ve mineral maddeler bakımından oldukça zengindir. Yeşil veya kuru ot olarak kullanılabilmektedir. Aynı zamanda  silo yemi, palet yem, yonca unu, yer örtüsü ve yeşil gübre olarak ta kullanılmaktadır. Hayvanlarda süt verimini önemli ölçüde artmasını sağlamaktadır. Bu bitkiye sahip olduğu özellikler nedeni ile yem bitkilerinin kraliçesi denilmektedir. Ayrıca ülkemizde sulu şartlarda tarımı yapılan Kayseri Yonca Tohumu Orta Anadolu’da yaygın olarak yetiştirilen çeşidi Kayseri yoncası olarak bilinmektedir.

Kayseri yonca yetiştiriciliği. Adaptasyon kabiliyeti oldukça geniş bir yem bitkisidir. Tüm bölgelerde yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Ancak  en iyi büyüme ve gelişmesini havası kurak ve sıcak olan bol sulu alanlarda göstermektedir.  En iyi yetiştiği topraklar tınlı, çok kumlu olmayan yeterli derecede kireç ihtiva eden topraklardır. Yonca yetiştirilecek arazilerde taban suyu 2 m civarında olmalıdır. Toprak pH’nın (asitliğin) 6,5 dan aşağı olmaması gerekir. Aynı zamanda  tuzlu ve asitli toprakları sevmez.

Yonca yetiştiriciliğinde, toprak işleme ve tohum yatağı hazırlamanın çok büyük önemi vardır. Kayseri Yonca Tohumu çok küçük olduğundan ekimin yapılacağı birkaç cm toprak yüzeyi iyice
ufalanmalı, ancak rutubeti kaçırılmamalıdır. Ağır topraklarda ufalanan toprak yüzeyinin kaymak bağlayacağı dikkate alınarak yonca ekilecek tarlaya en fazla 2 ton/dekar yanmış çiftlik gübresi uygulanmalıdır.

Kayseri yonca yetiştiriciliği. Yonca üretimi için tarlalarda toprak analizleri yapılarak ekim öncesi eksik elementlerin gübre olarak verilmesi gerekli bir durumdur.  Toprak hazırlığı döneminde hayvan gübresi kullanılmışsa ilk yıl azotlu gübre uygulamaya gerek olmamaktadır. Sadece 20-25 kg/da T.S.P. uygulaması yapılabilmektedir. Ancak hayvan gübresi uygulanmamışsa 25 kg/da DAP gübresi yeterli olmaktadır. Yonca kışları sert geçen yerlerde ilkbahar, ılımlı geçen yerlerde sonbaharda ekilmektedir.

Orta Anadolu koşullarında en uygun ekim zamanı ilkbahardır. Ayrıca 25 Nisan – 15 Ağustos tarihleri arasında ekimi yapılabilmektedir. Ekim derinliği 1-2 cm olmalıdır. Daha fazla derine ekim yapılmamalıdır. Kayseri Yonca Tohumu ekiminin mibzer ile sıraya yapılması uygundur. Ot üretimi için mibzer ile ekim yapıldığında 1,5-2,5 kg/da, tohum üretimi için ise 1-1,5 kg/da tohum yeterlidir. Yonca ot üretimi amacı ile ekiliyorsa sıra aralığı 18-20 cm, tohum üretimi amacı ile ekiliyorsa sıra aralığı 50-60 cm olmalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP