Eti Güvenle Çözdürmenin 3 Yolu

Eti Güvenle Çözdürmenin 3 Yolu

ABONE OL
Mart 5, 2023 06:39
Eti Güvenle Çözdürmenin 3 Yolu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eti güvenli bir şekilde çözmenin üç yolu vardır: buzdolabında, soğuk suda ve mikrodalgada. Başka herhangi bir yöntem, etin fazla ısınması ve tehlikeli bakterileri üremesine neden olur.

Buzdolabında Et Nasıl Çözülür?
Buzdolabınızın sıcaklığı 1 ile 4 arasında tuttuğu için et veya tavuğu buzdolabında güvenle çözebilirsiniz. Buzdolabında çözdürmede, bir parça kıyma veya bir paket tavuk göğsünün çözülmesi 24 saat sürebilir. Buzdolabında çözülen gıdaları pişirmeden tekrar dondurmak güvenlidir.

Soğuk Suda Et Nasıl Çözülür
Eti güvenli bir şekilde çözmenin bir sonraki en hızlı yöntemi, soğuk su yöntemini kullanmaktır. Etin soğuk suda çözülmesi yaklaşık 30 dakika sürer. Bu yöntem, ürünü buzdolabında çözdürme yönteminden daha hızlı çözse de, daha fazla dikkat gerektirir. Uzmanlar bu şekilde çözülen etleri yeniden dondurmak yerine hemen pişirmeyi önerdiğini de belirtmek gerekir.

Nasıl yapılır?

Mutfak lavabosunu veya büyük bir kaseyi soğuk suyla doldurun. Sıcak veya ılık su kullanmayın; bu bakteri üremesine neden olabilir. Dondurulmuş etini suyla temas etmemesi için sızdırmaz bir torbaya veya pakete koyun. Et paketini suya batırın. Suyu her 30 dakikada bir yeni soğuk suyla değiştirin.

Mikrodalgada Et Nasıl Çözülür?
Mikrodalga, eti güvenli bir şekilde çözmenin en hızlı yöntemidir, ancak etin kısmen pişmesine de neden olabilir. Mikrodalgalar her şeyi eşit olmayan şekilde pişirmeye meyilli olduğundan, etin bir kısmı tehlikeli bölge sıcaklıklarına ulaşabilir ve hemen pişirmeyi gerektirir. Bu şekilde çözülmüş eti asla tekrar dondurmayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP