Çamaşırda Amonyak Nasıl Kullanılır?

Çamaşırda Amonyak Nasıl Kullanılır?

ABONE OL
Mart 7, 2023 09:06
Çamaşırda Amonyak Nasıl Kullanılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amonyak, beyazları beyazlatan ve banyo havlularınızı yumuşatan, lekeleri yok eden ve yağları çözen çok yönlü bir çamaşır katkı maddesidir. Ancak diğer ev temizleyicileri ile karıştırıldığında ortaya çıkan duman ve tehlikeli tepkiler sebebiyle kullanırken dikkatli olmanızı gerektirir.

Başlamak için, çamaşırlarınız için yalnızca şeffaf amonyak kullanın – renkli ürünler, özellikle daha açık renkler olmak üzere kumaşı potansiyel olarak lekeleyebilir. Yün veya ipek üzerinde amonyak kullanmaktan kaçının.

Lekeleri Çıkarın
Amonyak, belirli türdeki lekeleri minimum çabayla yok eder.

Eşit miktarda su, amonyak ve sıvı bulaşık deterjanı veya normal çamaşır deterjanınızı bir sprey şişesinde birleştirerek çok amaçlı bir leke çıkarıcı yapın. Çözeltiyi durulamadan ve yıkamadan en az 30 dakika önce yemek döküntüleri, mürekkep lekeleri, çimen lekeleri ve diğer tüm lekelrin üzerine püskürtün.

Amonyak ve suyu eşit miktarda birleştirerek kan, çimen ve idrar lekeleriyle mücadele edin. Solüsyonu yumuşak bir bez veya süngerle lekelere uygulayın ve her zamanki gibi yıkamadan önce yaklaşık 30 dakika bekleyin.

Seyreltilmemiş amonyak doğrudan lekenin üzerine bir bezle uygulayarak ter lekelerini çıkarın. Ürün, antrenman kıyafetlerinde, kot pantolonlarda ve pamuklu gömleklerde kullanılan yaygın bir kumaş olan elastandan yapılmışsa, amonyağı eşit miktarlarda suyla seyreltin.

Ağartıcı Olmadan Beyazlatmak

Klorlu ağartıcı genellikle beyazları beyazlatmanın en iyi yolu olarak lanse edilir, ancak tüm beyaz kumaşlar ağartıcıyı kaldıramaz. İlk kullanımdan sonra bazı malzemeler sararır ve sürekli kullanımda pamuk gibi klasik ağartılabilir kumaşları bile sarımsı bir renge dönüştürebilir. Yıkama döngünüze klor veya oksijenli ağartıcı yerine 1 fincan amonyak eklemek, çoğu malzemenin liflerine zarar vermeden beyazları aydınlatır ve en sevdiğiniz beyaz gömleğinizi soluk bir renge döndürmez.

Sert veya Emici Olmayan Havluları Düzeltin

Havlular bir süre sonra sert su sebebiyle sertleşir. Mineraller havlulara yapışarak havlu kumaşın yığınlarının bir araya toplanmasına neden olur. Amonyak birikintileri çözerek birbirine yapışan lifleri serbest bırakır, böylece havlu tekrar cildinizde nazikçe kayar.

Havlunuzun emiciliğinin azaldığını farkederseniz üzerinde birikinti olduğu anlamına gelir. Amonyak birikintiyi çözerek havlunun emiciliğini tazeler.

Deterjanınızla birlikte çamaşır yıkama döngünüze 1 bardak amonyak ekleyerek her iki sorunu da düzeltin.

Yağı Ortadan Kaldırın

Yemek pişirirken en sevdiğiniz gömleğinizin her tarafına yağ mı sıçrattınız veya arabanızdaki yağı değiştirirken kazara kotunuza yağ mı döktünüz? Amonyak yardımcı olabilir. Etkilenen bölgeyi yağla mücadele eden eşit miktarda bulaşık deterjanı ve amonyakla silin. Veya eşit miktarda çamaşır deterjanı ve amonyakla yıkayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP