Asitli İçecekler Asidi Kaçmadan Nasıl Saklanır?

Asitli İçecekler Asidi Kaçmadan Nasıl Saklanır?

ABONE OL
Mart 5, 2023 10:35
Asitli İçecekler Asidi Kaçmadan Nasıl Saklanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kutu şeklindeki asitli içecekler oldukça pratik ve lezzetli olsa da, ailece yenen yemeklerde daha ekonomik olduğundan, litrelik seçenekler tercih edilir. Bu durumda da, gazlı içeceklerin asidinin kaçması gibi bir sorunla karşılaşılır. Aslında, kaçan asit değil, CO2 yani karbondioksit gazıdır. Bu gazın kaçması, içeceğin tadında ve içiminde ciddi fark yaratır. Bu gazı içeceğin içinden ayrışmasını engellemenin bir yolu yoktur, ancak bazı yöntemlerle, kaçışı geciktirilebilir.

Saklama Koşulları

Asitli içeceklerin, hava akışını olabildiğince keserek, gazın içinde kalma süresi uzatılabilir. En iyi yöntem, yeterince içecek alarak bekletmemektir. Kalan gazı uzun süre şişe içerisinde saklamak için, şişenin kapağını sıkıca kapatıp, buzdolabında ve kapak kısmı aşağıya gelecek şekilde ters çevirerek saklamak yeterli olacaktır. Buzdolabına konacak şişenin, kesinlikle yatay konmaması gerekmektedir. Bu durum, şişenin içinde hava girişini kolaylaştıracak ve gazlı içeceğin hava ile temas eden yüzeyini arttıracağından, gazın ayrışmasını hızlandıracaktır.

Yardımcı Malzeme

Mutfak malzemeleri satan mağazalar ve yapı marketlerde kolaylıkla bulunabilecek, gazlı içecek şişesi kapakları da, gazın kaçışını geciktirecektir. Bu kapaklar, gazlı içeceği, bardağa boşaltırken, şişenin içine hava girişini engellemek ve kullanılmadığı sürede, şişenin içinden gaz çıkışını engellemek prensibiyle çalışmaktadır. Bu kapaklar, dolapta bekleme süresince çok işe yaradığı gibi, bardağa boşaltma sırasında yaşanan gaz kaybını da en aza indirecektir. bu pompa prensipli kapaklar, tek kullanımlık değildir.

Servis Koşulları

Zaten açıldıktan sonra bir gaz kaybı yaşayan gazlı içecek, bir de bardağa konarken gaz kaybı yaşamaktadır. Bu sorunu çözmek ve gazlı içeceğin tadını olabildiğinde korumak için, bardağa içeceği direk koymak yerine, bardağı hafif eğerek, içeceği de kenarından sızdırarak doldurmak, köpürmesini ve hızlı gaz kaçışını engelleyecektir. Önemli bir diğer nokta ise, içeceğin masada veya açık havada beklemesi yerine, servis edileceği son ana kadar dolapta beklemesidir. Sıcak hava, gazı çabuk çözünmesine neden olacağından, gazın kaçışını hızlandıracaktır. Bu yüzden, gazlı içeceklerin üzerinde, “Soğuk İçiniz” ibaresi yer almaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP