Kendi Parfümünüzü Yapmak İster Misiniz?

Kendi Parfümünüzü Yapmak İster Misiniz?

ABONE OL
Mart 5, 2023 10:33
Kendi Parfümünüzü Yapmak İster Misiniz?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uçucu yağların hayranıysanız, ruh halinize ve stilinize uyacak şekilde parfüm oluşturabilirsiniz. Mağazadan kimyasal yüklü şeyler satın almak yerine kendi parfümünüzü hem ucuza hem de istediğiniz kokularla yapmanız mümkün.

Parfüm yaparken sadece esansiyel yağlar değil, taşıyıcı yağlar da kullanılıyor. Taşıyıcı yağlar uçucu yağın cildinize uygulanmadan önce seyreltilmesini sağlar. Esansiyel yağlar oldukça güçlüdür ve doğrudan cildinizde kullanıldığında ağır olabilir veya tahriş edebilir. Genel olarak, çoğu taşıyıcı yağın ağır bir kokusu yoktur ve cildinize de fayda sağlar. Bazı popüler taşıyıcı yağlar arasında: jojoba, tatlı badem, zeytin, Argan, hindistancevizi ve üzüm çekirdeği yağları bulunur.

Kendi Kokularınızı Oluşturma
Uçucu yağları birlikte karıştırmaya başlamadan önce, kullanmak istediğiniz yağın kokularını not alın. Genel olarak konuşursak parfümün şu üç nota sahip olması gerekir:

Üst Not: Bu en hızlı şekilde anlaşılacak ilk izlenim ve kokudur. Üst notalara örnekler: limon, portakal, greyfurt, limon, mandalina, citronella, bergamot, okaliptüs, lavanta ve nane…

Orta Not: Parfümün kalbi budur. Birkaç saat sonra parfüm kokusu etkisini kaybetmeye başlar. Orta notaların örnekleri: papatya, tarçın, karanfil, selvi, rezene, sardunya, yasemin, ardıç, marjoram, neroli, kavun, çam, köknar, gül, biberiye, ladin, çay ağacı, kekik ve ylang ylang.

Taban Not: Parfümün temelidir ve en uzun dayanır. Temel notalara örnekler: sedir ağacı, tütsü, zencefil, helichrysum, mür, paçuli, sandal ağacı, vanilya ve vetiver.

Karıştırma için iyi bir oran şöyledir:

Taban:% 20
Orta:% 50
Üst:% 30

Bu oran çekirdek olarak ayarlanmamıştır.

İstediğiniz kokuyu elde etmenin en iyi yolu deney yapmaktır! Hangi kokuların birbirleriyle daha uyumlu olduğunu not alın.

Meyveli Bahar Çicekleri Katı Parfüm
Meyveli kokuları severseniz bu karışı uygulayabilirsiniz. Bu parfümler balmumu kullanılacağı için katı olacaktır. Böylece sıvı parfümlere oranla daha kalıcı olur.

Gerekli Malzemeler

1 çorba kaşığı balmumu pastilleri
Taşıyıcı yağ ( Argan Yağı kullandık )
Seçtiğiniz esansiyel yağlar
Küçük bir kap
Isı geçirmez konteyner veya küçük kağıt fincan

Yapılışı

Balmumu pastillerini küçük kağıt bardağına veya ısıya dayanıklı bir kapa koyun. Balmumu ya ben mari usulu eritin ya da mikrodalgaya koyun. Esansiyel yağ karışımını eritilmiş balmumuna ekleyin.

Parfüm karışımı için oranlar

20 damla tatlı portakal esans yağı
Greyfurt uçucu yağı 7 damla
7 damla bahar çiçeği esans yağı
10 damla sandal ağacı esans yağı

Taşıyıcı yağının birkaç çorba kaşığı kadar ısıtın ve eritilmiş balmumu karışımına ilave edin. Nazikçe karıştırın. Katılaşmasına ve kullanıma hazır olmasına izin verin.

Bazı Karışımları Deneyebilirsiniz

Romantik Karışım

25 damla uçucu gül yağı
10 damla lime (yeşil limon) uçucu yağ
10 damla vetiver uçucu yağ

Enerji Karışımı

12 damla greyfurt
8 damla ylang-ylang

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP