Bahçede Zarif Bir Dokunuş: Afrika Zambağı

Bahçede Zarif Bir Dokunuş: Afrika Zambağı

ABONE OL
Temmuz 9, 2024 16:41
Bahçede Zarif Bir Dokunuş: Afrika Zambağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Minik çiçekleriyle bahçenize zarif bir dokunuş sunar. Çiçeklerini yazın gösterse de yeşil yapraklarının güzelliği tüm yıl sürer…

TOPRAK: Zambakgiller ailesinin bu güzel üyesi, Güney Afrika kökenlidir. Toprak açısından çok seçici değildir. Geçirgen olmak koşuluyla hemen her toprakta yetişebilir. Organik maddece zengin, süzek topraklar gelişmesi için idealdir.

BAKIM: Yaz günlerinde çiçeklerinin bol bol sulanması gerekir. Çiçekleri geçtikten sonra sulamayı azaltın. Daha canlı görünmeleri için solan çiçeklerini kesin. Yılda iki kez gübreleme yapın. Gelişim döneminde yerini değiştirmemeye özen gösterin. Ayrıca köklerin çoğalmasıyla oluşacak sıkışıklığı gidermek için ilkbaharda kökleri düzenli olarak kesin.

ÜRETİM: İlkbahar mevsiminde yumrusunu dikebilirsiniz. Yumrudan biraz daha büyük bir çukur açıp içine yerleştirmeniz yeterli. Ayrıca köklerini bölerek de çoğaltabilirsiniz. Yeni yumrular, dikimden sonraki ilk sene çiçek vermez, endişelenmeyin. Çok nadir bir yöntem olsa da solan çiçeklerinin içinde oluşan siyah tohumlardan da üretilebilir.

ÇİÇEKLER: Çok yıllık bir bitkidir. 60-120 santimetreye kadar boylanma yapabilir. Uzun sapının üzerinde açan tek bir çiçeği vardır. Çiçekleri genellikle mavi ve mor renklidir. Kırmızı ve beyaz çiçek açan ve melez olarak adlandırılan türleri de mevcuttur. Kılıç gibi olan yaprakları dekoratif bir görüntüye sahiptir. Zambağın yapraklarına benzer ama biraz daha etlidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP