Sümbül çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi nasıl olmalı?

Sümbül çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi nasıl olmalı?

ABONE OL
Nisan 8, 2023 19:19
Sümbül çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi nasıl olmalı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sümbül çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi ile ilgili püf noktaları Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlattı. Sümbül çiçeği sulaması nasıl yapılır? Sümbül bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

SÜMBÜL ÇİÇEĞİNİN ANLAMI

Sümbül, Yunan mitolojisine göre Sparta Kralı’nın genç oğlu olup yeniden doğuşu simgelemektedir. (Wikipedia, Sümbül)

İlkbahar ve yaz aylarının en güzel kokan çiçeklerinden sümbül sonsuz sevgi ve bağlılık anlamı taşır.

Renkli ve bir o kadar gösterişli, mis kokusuyla baharı müjdeleyen zambakgiller ailesinin en güzel üyelerinden Sümbül Çiçeği bakımı nasıl yapılır gelin hep birlikte inceleyelim.

sümbül çiçeği bakımı
sümbül çiçeği bakımı

SÜMBÜL ÇİÇEĞİNİN ÖZELLİKLERİ

Sümbül zambakgil ailesinin mis kokulu çiçeklerinden biridir. Soğanlı kök yapısı, ince uzun gövdesi ve yaprakları, yapraklar arasından uzanan çiçeği ile kolayca ayırt edebilirsiniz.

SÜMBÜL NE ZAMAN DİKİLİR?

Eğer sümbül soğanlarına sahipseniz bu soğanları sonbaharda saksılara dikmemiz gerekiyor. Çünkü sümbülün filizlenmesi için en ideal mevsimdir. Yaz sıcaklarında soğanlarını dikmeyi denerseniz bitkinizin gelişiminde sağlıksız sonuçlar elde etmiş olursunuz.

Bu soğanları dikmeden önce iyi bir şekilde muhafaza etmelisiniz. Buzdolabında ya da varsa kilerinizde bekletip mevsiminde dikme şansınızda mevcut.Ya da direk saksısında da bekletebilirsiniz.

SÜMBÜL ÇİÇEĞİ BAKIMI VE SULAMASI

Sümbül bir çok bitkide olduğu gibi direk güneş ışığından hoşlanmaz. Dolaylı yoldan ya da filtrelenmiş şekilde yararlanmalıdır. Hava akımı, rüzgardan hemen etkilenir. Çok soğuk havalarda yaşayamaz ideal sıcaklık en az 15 derece olmalıdır.

Suyu seven bir bitkidir. Toprağının nemli kalmasını ister. Bu nedenle özellikle yaz mevsiminde günde iki kere sulayabilirsiniz. Sulama yaparken toprağını eşit şekilde ıslatmalı ve fazla suyu tabağından temizlemelisiniz. Gevşek dokulu toprak tercih ederseniz bitkinin gelişimini daha iyi gözlemlemiş olursunuz.

Soğanlı bitkilerinizi mutlaka saksıda yetiştirmek zorunda değilsiniz. Şeffaf cam vazolarda da onları sergilemeniz mümkün. 

SÜMBÜL ÇİÇEĞİ ÇOĞALTILMASI

Tohumla ya da köklerinden ayırarak çoğaltabilirsiniz. Kökleri soğanlı olduğu için eğer doğru bakımı sağlarsanız yavrulama şansını da bir o kadar arttırmış olursunuz. Böylelikle yeni soğanlardan yepyeni sümbüller elde edebilirsiniz.

SÜMBÜL ÇİÇEĞİ TOHUMU İLE ÇOĞALTMA

Tohumla çoğaltmak isterseniz sümbül çiçeklerini solduktan sonra hemen kesmelisiniz. Böylelikle bitki yavru oluşturmaya odaklanır. Tohumdan sümbül elde etmek için sabırlı olmak gerekir. Filizlenmesi kısa sürede gerçekleşsede çiçeklenme aşamasına gelmesi uzun yıllar sürebilir.

Tohumları ekmek için sonbaharı bekleyin. 1cm lik çukur açarak toprağın altına gömün ve can suyunu verin. Rüzgar alan serin ve gölgeli bir yerde bekletin. Eğer serinlik olmazsa tohumlar çimlenmez.

Tohumlar çimlendikten sonra saksınızı filtrelenmiş  güneş alan bir yere konumlandırabilirsiniz. Sümbülleriniz yetişmeye başladıkça onları açık alanda tutmanız gelişimleri açısından önemlidir.

SÜMBÜL BAKIMI HAKKINDA KISA BİLGİ

Akdeniz kökenli çiçeğin yaklaşık 30 türü vardır. Laleden sonra en çok kullanılan soğanlı bitkidir.

Sonbahar döneminde, büyüklüklerine göre 10-15 santimetre derinliğe dikin. Her yıl yavrular. Onları ayırıp başka yerlere dikerek çoğaltabilirsiniz.

Çiçeklikler ve çiçek tarhlarında oldukça dekoratif bir görüntü oluşturur.

Güzel renkler için, soğanların sıkı ve sert olmasına dikkat edin. Rengarenk ve mis kokusuyla bahçelerin vazgeçilmezidir.

15-20 santimetre boylarındaki parlak yeşil yaprakları ince ve uzundur. Çiçekleri salkım şeklindedir.

Saksıda yetiştirilecek sümbül soğanları dondan korunmalıdır. Doğrudan toprağa dikilen soğanlar soğuktan etkilenmez.

10 santimetre aralıklarla, sık dikim yapabilirsiniz. Saksı içindeki sümbül, kuruduktan sonra çiçek dibinden kesilir. Soğanlar kese kağıdının içinde kuru bir yerde saklanır. Bir sonraki yıl tekrar dikim yapabilirsiniz.

Kumlu, gevrek toprakları tercih eder. Geçirgen olmayan topraklarda su birikir. Bu da soğanın çürümesine neden olur.

Sümbül çiçeği gölgeden hoşlanır, doğrudan güneş alan yerlerde bırakılmamalıdır.

SÜMBÜL NE ZAMAN DİKİLİR?

Sümbül (Hyacinthus) soğanlarını sonbahar aylarında dikebilirsiniz. Üzerinde küf olmayan, sağlıklı soğanları seçmelisiniz. Soğanın iki katı derinliğinde bir çukura dikmek sağlıklı gelişimi için idealdir. Soğanların arasında 5-8 santimetre mesafe olmalıdır. Sivri ucu yukarı gelecek şekilde dikim yapın. Soğandan yetiştirmek için geç kaldıysanız, ocak ayında saksı içinde bu güzel bitkiyi satın alabilirsiniz. Geçirgen ve az kumlu toprağı sever. Onu fazla sulamayın. Toprağın nemli kalması yeterlidir. Serin yerlerden hoşlanır. Güneş ya da yarı gölge bir alan bitki için uygundur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP