Ebru Gündeş

Ebru Gündeş

ABONE OL
Haziran 18, 2024 09:18
Ebru Gündeş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ebru Gündeş 12 Ekim 1974-İstanbul Doğumlu Türk şarkıcı, sunucu ve oyuncu.

Türk müziğinin en güçlü yorumcuları arasında yer alan Ebru Gündeş 12 Ekim 1974 tarihinde istanbul’da doğdu. Çocukluk yıllarını şirinevler’de geçiren Gündeş, hani o her fırsatta masaya çıkıp şarkı söyleyen çocuklardan biriydi. Konfeksiyon işçisi olarak çalıştığı yıllarda sesinin güzelliğini duyan bir tanıdığın ve Neşe Demirkat’ın yardımıyla Marş Müzik Yapım ile anlaştı. Ebru bir süre Emel Sayın’a vokalistlik yaptı, bir yandan da ilk albümünün hazırlıklarına başladı.

1993 yılında çıkan “Tanrı Misafiri” o sıralar oldukça seyrek albümün yayınlandığı müzik piyayasında oldukça etkili oldu. Albümle aynı adı taşıyan ve yıllar önce Ajda Pekkan’ın seslendirdiği “Tanrı Misafiri” Ebru Gündeş’in ilk hitiydi.

Ebru Gündeş, 1994 yılında ikinci albümünü çıkardı. “Tatlı Bela” adlı çalışma yine yılın albümleri arasına girdi. ilkinde olduğu gibi Selçuk Tekay-özkan Turgay ikilisinin imzasını taşıyan “Tatlı Bela” iyi bir çıkış parçası oldu.

Ertesi yıl çıkan üçüncü albüm “Ben Daha Büyümedim”, “fırtınalar” adlı ilk hitiyle ses getirdi. Ebru ertesi sene bir albüm daha yayınladı. Biraz müzik dünyasının da eleştirildiği “Kurtlar Sofrası” Gündeş’in dördüncü albümüydü. Bu arada oyunculuk tekliflerini de değerlendiren Ebru Gündeş, albümlerinin ismini taşıyan televizyon dizilerinde başrol aldı.

Ebru Gündeş ilk kez iki yıl ara verdikten sonra yani 1998 yılında “Sen Allahın Bir Lütfusun” adlı albümünü piyasaya sürdü. Albümle aynı ismi taşıyan çıkış parçası yine beklenen başarıyı yakaladı.

2000 yılında hayranlarının karşısına yepyeni bir albümle çıkan Ebru Gündeş “Dön Ne Olur” adını taşıyan bu albümünün stüdyodaki tanıtımı sırasında, basın mensupları önünde beyin kanaması geçirdi. Bir dönem hastanede kaldıktan sonra, uzun bir süre dinlenmeye çekildi. O sağlığına kavuşmaya çalışırken albümü milyonlarca sattı. Gündeş tüm bunlardan sonra, gelirini Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Vakfı Hastanesi Reanimasyon Kliniği’ne bağışladığı ilk konserini 11 Mart 2001 gecesi Bostancı gösteri Merkezi’nde verdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP