Bebekleri öpmenin zararları

Bebekleri öpmenin zararları

ABONE OL
Haziran 5, 2024 14:35
Bebekleri öpmenin zararları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyüklerimizin söylediği bir söz hala birçoğumuzun kulaklarındadır. ”Bebekler öpülmez” ne kadar da doğru bir söz etmişler. Neden mi? Öpme yoluyla bebeğe geçebilecek enfeksiyonları incelediğiniz de gerçekten çok zararlı ve ürpertici olacağını göreceksiniz.

Sevgimizi dokunarak gösteren bir toplum olmamızın etkisiyle yeni doğan bebeklere karşı dayanılmaz bir öpme iç güdüsüyle yaklaştığımız yadsınamaz bir gerçek fakat bebekleri öpmenin bir sevgi göstergesi olmadığını unutmamalısınız. Eğer o bebeği gerçekten çok seviyorsanız bağışıklık sisteminin gelişimi tamamlanana kadar ona dokunmayarak sevginizi ifade edin. Ne kadar öpmezseniz bebeğin sağlığı o kadar güvenli olacaktır.

Peki neden bebekleri öpmemeliyiz?
Bebekler anne karnında güvenilir bir ortamda gelişirler hastalıklara karşı savunmasız değildirler annesi onun için harika bir kalkandır. Fakat bebek dünyaya geldiği zaman henüz bağışıklık sistemi onun tazecik metabolizmasını hastalıklardan koruyacak kadar gelişmemiştir. En ufak mikrop hemen hastalanmasına sebep olmaya yeter de artar bile. Hele ki kış aylarının hastalık salgınlarını yaşattığı şu günlerde yeni doğanlar dışarıdan gelecek mikroplara karşı daha savunmasız durumdadırlar. Bu sebeple bebekleri öpmeyin!

Siz her ne kadar o an sağlıklı olsanız da bu mikrop taşımadığınız anlamına gelmez. Sizin bağışıklık sisteminiz vücudunuza yerleşen mikroba karşı başlattığı savaştan galip çıkıp yatağa düşmenizi engellemiş olsa da o mikrop bebeğin minicik bedenine girdiği zaman savaşçıları henüz çok az olduğu için yenilecek ve hasta olacaktır. Bu sebeple bebekleri öpmeyin!

Anneleri bile bebeklerini öpmeye kıyamaz gözlerinden sakınırken alışveriş merkezinde gördüğümüztanımadığımız bir bebeği öpmeye ona hijyenik olmayan ellerimizle dokunmaya hiç hakkımız yok. Özellikle kış aylarında dokunacak tek yer olarak hedef bebeğin yüzü olarak görülmekte onların harika görüntülerine dayanamayarak direk temas ile taşıdığımız tüm mikrobu onlara naklederken vereceğimiz zararı hiç düşünmüyoruz. Ağız ve buruna yakın olan her mikrop bebek için tehlike içerir. Bu sebeple bebekleri öpmeyin!

Bebeklerin bağışıklık sistemi kadar ciltleri de son derece hassas ve enfeksiyona açıktır. Bebeği öperken ağız yoluyla ona bulaştıracağınız ufacık bir ağız salgınız bebeğin cildinin hastalanmasına alerji olmasına sebep olur. Üstelik ciltleri o kadar körpedir ki fazla dokunmanız kurumasına kabuk kabuk dökülmesine neden olur. Hele ki sakalların bebeğin cildine değmesi onları son derece rahatsız eder ve canını yakar. Bu sebeple bebekleri öpmeyin!

Çevrenizde kreş çağında bir çocuktan aldığınız çocuk hastalıkları kızamık su çiçeği gibi siz geçirdiğiniz ve bu hastalıklara bağışıklık kazandığınız için zarar verici bir etkisi olmaz hatta fark bile edemeyebilirsiniz. Fakat henüz aşıları bile yapılmayan bağışıklık sistemi henüz çok narin olan bir bebeğe bu hastalıkları taşıyarak kötü sonuçlar doğurmasına neden olabilirsiniz. Bu sebeple bebekleri öpmeyin!
Grip nezle soğuk algınlığı gibi hastalıklar dışında uçuk cilt lezyonları gibi hastalıklar da öpüşme yoluyla geçer hele ki bebeklere çok daha kolay geçerler. Bu sebeple bebekleri öpmeyin!

Tüm bu durumlardan bebekleri korumak ve çevresindeki kişileri uyarmak anne ve babaya düşmektedir. Bebekler insanın gözüne o kadar sevimli ve tatlı gözüküyor ki onlara dokunmamak için büyük bir çaba sarf etmek gerekiyor. Öpüşmemenin ayıp sayıldığı bir toplumun bireyleri olarak bebekleri öperken hiç düşünmüyoruz. Siz bebeğinizi korurken biliyoruz ki söylemekten çekineceksiniz adınız pimririkli kibirli anneye çıkacak. Bu sözler kulağa pek hoş gelmese de yakın çevreniz alınıp kırılsa da bebeğinizin sağlığı için ”BEBEĞİMİ ÖPMEYİN ÇÜNKÜ HASTA OLUYOR” cümlesini kurmaktan çekinmeyin! Kişilerin alınması bebeğinizin sağlığından daha önemli değil.​

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP