Bebek sütleri güvenilir mi?

Bebek sütleri güvenilir mi?

ABONE OL
Haziran 5, 2024 14:21
Bebek sütleri güvenilir mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya’da küçük çocuklara biberon içeceği olarak hazırlanmak üzere “çocuk sütü” (Kindermilch) adıyla satılan sıvı ve toz içeceklerin aslında bu yaş grubuna uygun yeterlilikte olmadığı ortaya çıktı.
Federal Tüketicileri Koruma ve Gıda Güvenliği Dairesi’nin (BVL) yaptığı incelemelerde, piyasada “küçük çocukların beslenmesi için uygundur” ya da “vitamin, demir, çinko ve kalsiyumla zenginleştirilmiştir” ibaresiyle satılan 15 ayrı biberon sütünden hiçbirinin inek sütünden daha yararlı olmadığı belirlendi. Uzmanlar 1-3 yaşları arasındaki çocuklara uygun olduğu belirtilen ve küçük çocukların bağışıklık sistemini kuvvetlendireceği iddia edilen süt içeceklerinin bu vaadi yerine getirmekten fazlasıyla uzak olduğunu tespit edildi.

BVL’nin yaptığı laboratuvar incelemelerinde yağsız süt tozundan imal edilen “çocuk sütlerinin” anne sütüyle başlayan koruyucu işlevi sürdürmeye uygun olmadığı saptandı. Federal hükümetin halen sürmekte olan araştırmalar hakkında hazırladığı raporda ise bilhassa, “Küçük çocuklar için imal edilen süt ürünlerinin hiçbiri bu yaş grubunun ihtiyaçlarını karşılayacak yeterlilikte değil.” şeklindeki ifadeler dikkat çekti. Elde edilen olumsuz sonuçları göz önünde bulundurarak harekete geçen BVL yetkililerinin şimdiye kadar en az iki imalatçı firmaya ilgili ürünler hakkında yasaklama ihtarı gönderdiği öğrenildi. İhtarname gönderilen üreticilerin ilgili ürünleri toplatması ya da ürününün üzerindeki “küçük çocuklara uygundur” ibaresini kaldırması gerekecek.

MİLUPA VE NESTLE’NİN MAMALARI DA YETERSİZ

BVL incelenen biberon sütlerinin hangi üreticilere ait olduğu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmazken, konuyu daha önce gündeme getiren Spiegel Online yetersiz bulunan çocuk sütleri arasında Milupa ve Nestle’ye ait toz mamaların yer aldığını açıklamıştı. Buna göre Fransız üretici Danone’nin bünyesinde yer alan Milupa’ya “Milumil Meine Kindermilch 2+” adlı ürünü nedeniyle uyarıda bulunan BVL, çok uluslu gıda devi Nestle’ye ise “Beba Kleinkind-Milch 2+” adlı ürünü sebebiyle ihtarname göndermişti. Her iki şirketin sözcüsü de BVL’den uyarı geldiğini doğrulamış, ancak bu uyarılarda işaret edilen eksikliğin mamaların içeriğinden değil etiketlerinden kaynaklandığını savunmuşlardı. Federal Tüketicileri Koruma ve Gıda Güvenliği Dairesi’nden yapılan açıklamada son açıklamada ise, “Diğer imalatçı firmalara ifade vermeleri ya da üretimi durdurmaları için gönderilecek bildirimlerin hazırlığı sürüyor.” denildi.

“HİÇBİR ÇOCUĞUN SÜT TOZUNA İHTİYACI YOK”

Bu arada Federal Risk Ölçümü Dairesi’nden (BfR) yapılan açıklamada ise piyasada 1-3 yaş grubundaki çocuklar için satılan satılan ürünlerden hiçbirinin bu grubun gereksinimlerini karşılamaya yeterli olmadığına dikkat çekildi. BfR yetkilileri ailelerin küçük çocukları dengeli ve besin değeri yüksek gıdalarla beslemelerini tavsiye ederek, “çocuk sütü” yerine az yağlı inek sütünün tercih edilmesini önerdi. Öte yandan Federal Tüketicileri Koruma Bakanlığı, Federal Meclis bünyesindeki Beslenme ve Gıda Komisyonu’na gönderdiği raporda küçük çocuklar için üretilen toz mamaların yine de güvenli gıda ürünleri arasında yer aldığı belirtildi.

Çocuk sütü üreticilerini eleştiren Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Başkan Vekili Bärbel Höhn ise BVL’nin yaptığı araştırmaların mama ambalajlarında yer alan “fazladan sağlık vaatlerini” boşa çıkardığına dikkat çekti. Saarbrücker Zeitung gazetesine konuşan Höhn, “Hiçbir çocuğun ‘çocuk sütü’ne ihtiyacı yok.” dedi. Yeşiller’in tüketicileri hakları uzmanı Nicole Maisch ise aynı gazeteye verdiği demeçte, “Bu ürünleri imal eden şirketler ürünlerini güya daha sağlıklıymış gibi sunarak ve çok yüksek fiyatlardan satarak ailelerin kafasını iki kez karıştırmış oluyor.” dedi.

AZ YAĞLI İNEK SÜTÜ ÇOK DAHA SAĞLIKLI

Federal hükümetin yaptığı bütün bu araştırmaların arka planında ise Federal Tüketicileri Koruma Merkezleri Birliği’nin geçen yıl çocuk mamaları hakkında yaptığı araştırmada “zenginleştirilmiş” biberon içeceklerinden hiçbirinin inek sütünden daha iyi çıkmaması ve üstelik inek sütünden dört kat pahalıya satıldığının belirlenmesi yatıyor. Yapılan incelemelerde yağsız süt tozundan üretilen toz ya da sıvı mamalarda su tutucu olarak, mısır nişastasından elde edilen bir karbonhidrat türü olan maltodekstrin maddesinin kullanıldığı ve buna ilave olarak bitkisel yağ, çeşitli katkı maddeleri ve aromalardan başka bir şey bulunmadığı belirlenmişti. Yüksek oranda kalsiyum içerdiği belirtilen bebek mamalarında ise inek sütünde olandan daha az oranda kalsiyum bulunduğu tespit edilmişti.

“ÇOCUK GIDALARININ TAMAMI GEREKSİZ”

Çocuk gıdası pazarına üretici şirketler açısından bakıldığında bebek mamalarının birçok üretici için vazgeçilmesi zor bir pazar olduğu görülüyor. Düşük maliyetlerle üretilmesi nedeniyle “çocuk sütlerinden” aşırı kar elde eden üreticiler, gıda pazarındaki genel durgunluğun aksine çocuk pazarı sayesinde her yıl yüzde 30’a varan oranda büyüyor. Üreticiler 1-3 yaş grubundaki küçük çocukları hedef alan pazardan ise yılda ortalama 200 milyon Euro kazanıyor.

Gıda şirketleri her ne kadar “çocuklara özel” yoğurt, puding, salam ve ketçap türü ürünlerden astronomik kârlar elde etse bile sektör üzerindeki baskı da her geçen artmaya devam ediyor. Bu kapsamda bir süre önce çocuklar için üretilen bin 500 gıda ürününü inceleyen tüketici hakları organizasyonu Foodwatch, bu ürünlerin dörtte üçünün aşırı şekerli ve aşırı yağlı olduğu sonucuna varmıştı. Foodwatch’un elde ettiği sonuçların kendi bulgularıyla örtüştüğüne dikkat çeken Alman Beslenme Topluluğu (DGE) ise anne ve babalara yaptığı çarpıcı uyarıda, “Çocuklar için satılan gıda ürünlerinin tamamı gereksiz.” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP