Bebek mamalarına dikkat!

Bebek mamalarına dikkat!

ABONE OL
Haziran 22, 2024 14:50
Bebek mamalarına dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bebekler tehlikede
Teneke kutularda satılan bebek mamalarına dikkat! İçi ‘BPA’ denilen bir madde ile kaplanan teneke kutular çocukların tüm yaşamını etkileyecek sorunlara yol açıyor

Bebek mamasından salçaya, konserveden kolaya kadar birçok gıda maddesinin saklandığı teneke kutuların zehir saçtığı ortaya çıktı. İçinde bulunan gıdayla etkileşimini önlemek için ‘BPA’ denilen madde içeren plastik kaplama yapılan kutuların, birçok sağlık sorununa yol açtığı belirlendi.

UZMANLAR UYARDI
Gıda maddelerinin ambalajları da sağlığımızı tehdit ediyor. Gıda terörü, en masum gıda olarak düşünülen bebek mamalarına kadar uzandı. Uzmanlar; konserve, salça, kola gibi gıda maddelerinin saklandığı teneke kutuların bebek mamalarında da kullanıldığını, bunun da çocukların ileriki yaşamını etkileyecek ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını söyledi. Bebek mamalarının saklandığı teneke kutuların içlerinin, mama ile etkileşiminin engellenmesi, kutunun paslanması halinde bunun mama ile temas etmemesi için ‘BPA’ denilen insan sağlığına zararlı madde ile kaplandığı kaydedildi.

‘YASAKLANSIN’
Gıda maddelerinin saklandığı teneke kutuların içlerinin Gıda, Bakanlığı’nın ve Sağlık Bakanlığı’nın kontrolüne tabi tutulmadığını öne süren uzmanlar, bu maddenin erkek çocuklarını kısırlaştırmadan kız çocuklarının erken ergen olmasına, diyabetten çağın vebasına dönüşen obeziteye kadar birçok hastalığa yol açtığını ifade ediyor. Uzmanlar, Gıda ve Sağlık Bakanlıkları’nın bu maddeyi yasaklamasını istiyor.

DÜNYADA EN HIZLI TÜRKİYE’DE BÜYÜYOR
Mama pazarı Türkiye’de yılda yüzde 19’u bulan büyüme hızıyla dünyada birinci sırada. Türkiye’de mama pazarı, yıllık 455 milyon TL’yi buluyor. Bebek maması pazarında 127 çeşit ürün satılıyor. Türkiye’de yıllık mama tüketimi 28 bin tonu buluyor. Türkiye’de bebek başına düşen mama tüketimi, yıllık 10 kilo.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP