Ayaklarınıza Önem Verin!

Ayaklarınıza Önem Verin!

ABONE OL
Haziran 20, 2024 06:33
Ayaklarınıza Önem Verin!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadınların en çok önem verdiği ayak bakımıdır ve ayakların şık görünmesi de bir o kadar önemlidir.

İşte ayaklarınızın daha bakımlı görünmesi için öneriler…

Şeytan tırnağı
Sıkı ayakkabılar ayak parmaklarını bastırarak tırnağın ete batmasına neden olabilir. Çok kısa olan ve kenarları tuvarlak olan tırnaklar da ete batabiliyor.

Çözüm: Kızarıklığı gidermek için ayaklarınızı günde üç kez bir leğen ılık suya sokmalısınız. Eğer acı ve şişme iki gün içinde geçmezse bir uzmana görünmelisiniz, bir tırnak çekme operayonu gerekebilir. Bundan sonra tırnaklarınızı düz olarak ve tam parmağın bittiği yerden kesmeye dikkat edin.

Sarı lekeler
Sarı, kalın ve ince ince dökülen tırnaklarınız varsa, mantar enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz. Ya da kullandığınız ojedeki kimyasallar tırnaklarınızın sararmasına sebep oluyordur.

Çözüm: Sorunu tedavi etmeye çalışmadan evvel bir uzman tarafından muayene edilmesiniz. Eğer mantar enfeksiyonu varsa, lazer tedavisi veya ilaç gerekebilir. Sorunun tekrarlanmaması için ayaklarınız daima kuru olmalı. Hem ayaklarınızı hem de ayakkabılarınızın içini pudralayın. Mantarın nemli ortamlarda ürediğini unutmayın. Tırnak sararması oje yüzünden oluyorsa, sert toksinler içermeyen ojeleri tercih etmelisiniz.

Morarmış ya da olmayan tırnak
Dans ya da koşu gibi hareketli aktiviteler, tırnaklarınızın ayakkabılarınzıın önüne çarpmasına ve tırnağa kan oturmasına sebep olabilir.

Çözüm: Koyu mor, altın ya da haki tonlarında bir oje uygulayarak morluğu saklayabilirsiniz. Doku içine kan birikmesi yüzünden tırnağınız ayrıldıysa, muhtemelen düşecektir. Yeni tırnağın büyümesini beklerken eskisini dikkatlice kesip alın. Böylece takılmasını ve enfeksiyon oluşmasını önlemiş olursunuz.

Nasır
Yalın ayak ya da stilettolarla yürümek, ayak tabanında nasır oluşmasına yol açabilir; bu vücudunun kendini koruma yöntemidir. Ayak törpüsü ve nemlendirme üç hafta içinde işe yaramazsa ‘alet ayağı’ denilen mantar türü olabilir. Bu durumda tabanınız kalınlaşıp çatlayacaktır.

Çözüm: Duşta tabanlarınızı günde bir kez, ponza taşı ya da ayak fırçası ile törpülemelisiniz. Ayakları sertçe törpülemek nasırı daha da kalınlaştırıyor. Ölü deriyi atmak için laktik asit ya da karbamit içeren nemlendirici kullanın. Eğer nasırın sebebi mantarsa, doktorun önereceği bir anti-fungal krem kullanmalısınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP