5 Ayak Bakımı Önerisi

5 Ayak Bakımı Önerisi

ABONE OL
Haziran 22, 2024 14:27
5 Ayak Bakımı Önerisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tempolu yürüyüş, atlama ve hatta ayakta durmak ayaklarınızda büyük bir basınç uygular. Bu da ayaklarınızın kurumasına ve derisinin sertleşmesine yol açar.

Ayaklarınız çirkin ve pul pul görünebilir. Peki bunun tedavi edilebileceğini veya önlenebileceğini biliyor muydunuz?

Askmen.com isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte 5 ayak bakımı tavsiyesi:

Tırnaklarınıza dikkat edin

Ayak bakımında yapılması gereken ilk şey tırnaklarınızın çaresine bakmaktır. Uzun tırnaklar kirli ve düzensiz görünürler, başkaları üzerinde de kendinize özen göstermediğiniz izlemini bırakırlar. Tırnaklarınızı düzenli olarak kesin, yumuşatın ve yuvarlak şekil verin, tüm kir belirtilerini yok edin.

İdeal olarak, tırnaklarınız parmak ucu kenarında birkaç milimetre uzunluğunda olmalı. Ortalama bir ayak tırnağı her ay sadece 3 milimetre uzuyor. Bu nedenle, ayak tırnaklarınızı çok fazla ve kısa kesmemeye dikkat edin. tırnakların etrafını çevreleyen ölü deriyi nazikçe geri itin ve küçük bir makasla kesin. Bunu her her hafta uygularsanız, sağlıklı görünen tırnaklara sahip olursunuz.

Nemlendirin

Nemlendirici olmadan, ayak deriniz kurur, sertleşir ve pul pul olur. Kaliteli bir nemlendirici krem kullanmak ayağınızın yumuşak ve ipeksi olmasına yardımcı olur. Ayağınızın altını ve parmak aralarını unutmadan ayağınızı biraz ovalayarak nemlendirici sürün. Bunu her gün tekrarlarsanız 2 hafta sonra ayağınızdaki farkı göreceksiniz. Ancak, nemlendirici sürdükten sonra çorabınızı giymeden önce ayaklarınızın kuruması için 10 dakika bekleyin.

Baskıyı hafifletin

Sürekli ayaklarınızın üstündeyseniz, bu baskıyı ara ara hafifletin. Uzun süren alışveriş turları, tempolu koşu ve uzun süre ayakta kalmak ayaklarınız üzerinde baskı uygulayarak ağrıya, sert ve hasar görmüş cilde neden olur. Yapabildiğiniz zaman oturmaya ya da ayaklarınızı yukarıya kaldırmaya çalışın. Ara sıra sağlıklı kan akışını teşvik etmek için kendinizi rahatlatın ve ayak masajı yapın.

Ayaklarınızı yıkayın

İster inanın, ister inanmayın vücudunuzun temizlemeyi ihmal ettiğiniz temel bölgelerinden biri de ayaklarınızdır. Duştayken topuğunuzu ve parmak aralarınızı unutmadan nazikçe ayaklarınızı ovun. Bu ölü deri katmanlarının uzaklaşmasına yardımcı olur, ayağınızı daha ipeksi ve yumuşak hissetmenizi sağlar.

Bir kap ılık suda ayaklarınızı 15 dakika bekletin ve sonra güzelce kurulayın. Daha sonra bir bez ya da ellerinizi kullanarak ölü deriyi ovalayın.

Sert deriyi yok edin

Son adım olarak sert deriyi kazıyın. Sert deri ayağınızı mahvedebilir, renksiz ve çirkin görünmesine yol açar. Eğer bu deriyi kaldırmazsanız, ayağınızın topuklarında çatlaklar görünmeye başlar ve deriniz kabuk kabuk olur. Bu işlemi bu konuda uzman bir sert deri kaldırıcı cihaz ile yapabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP