Manisa Şifalı Su ve Kaplıcaları

Manisa Şifalı Su ve Kaplıcaları

ABONE OL
Nisan 20, 2024 18:46
Manisa Şifalı Su ve Kaplıcaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Acısu İçmesi (Madensuyu): Sıcaklık 10°C

Kula ilçesi’ne 18 km uzaklıkta Şehitler Köyü’ndedir. Sindirim yolları rahatsızlıklarına iyi gelir.

Alaşehir Ilıcası: Sıcaklık 25°C

Alaşehir İlçes’sinde Alaşehir deresine yakın bir yerdedir. Sular büyük bir havuzda toplanır ve çok boldur. Bir oteli vardır.

Magnezyum bikarbonatlı bir su olduğundan içme ile özellikle safra dökülmesi bakımından safra yolları hastalıklarında ve bağırsak rahatsızlıklarında faydalıdır.

Çeren Kaplıcaları: Sıcaklık 50°C

Kula ilçesi’ne bağlı Şahitler Köyü’ndedir. Suları iki hamama akar. Küçük hamamın suyunda bol miktarda CO2 gazı vardır. Bu yönüyle sıcak gazlı sulardan sayılır ve büyük değer taşır. İçme olarak mide karaciğer safrayolları hastalıklarında banyo olarak da romatizma kırık çıkık ve kadın hastalıklarında büyük fayda sağlar. Ayrıca çevrede oluşan çamuru da aynı etkileri içerir.

Ece Madensuyu: Sıcaklık 23°C

Gördes ilçesi’ne bağlı Ece Köyü’ndedir. İçeriğindeki fazla miktarda CO2 vardır. İçimi çok hoştur. Mide karaciğer ve safrayolları rahatsızlıklarında tavsiye edilir.

Eskihisar Kaplıcası: Sıcaklık 39°C

Demirci ilçesi’ne bağlı Eskihisar Köyü’ndedir. Bir hamamı ve bir havuzu vardır. Banyosundan romatizma nevrit ve kadın hastalıkları çok fayda görür.

Emir Hamamları (Kaplıcası):

Kula-Selendi karayolu üzerindedir. Sindirimi ve karaciğeri düzenleyici etkisi vardır. Banyosundan yarar görülür.

Kurşunlu kaplıcaları: Sıcaklık 48°C

Salihli ilçesi’ne 6 km uzaklıkta Kurşunlu mevkiindedir. Denizden yüksekliği 100 m’dir. Salihli Belediyesi yönetiminde hizmetini sürdürüyor.

Romatizma cilt böbrek karaciğer damar sertliği solunum yolları hastalıklarında içme ve banyo kürü olarak büyük fayda sağlar.

Kurşunlu Açıkdere Kaynağı: Sıcaklık 91°C

Salihli İlçesi Kurşunlu deresi içindedir. Çok kükürtlü bir sudur. Deri ve solunum yolları romatizma ve nevrit hastalıkları çok yarar görür.

Sart Kaplıcaları (Çamur Hamamı): Sıcaklık 515°C

Salihli ilçesi’ne 11 km uzaklıkta Bozdağ eteklerinde yüksekçe bir yamaçtan kaynar. Dünyanın en eski kaplıcalarındandır. Suda kalsiyum ve sodyum bikarbonat boldur.

Banyo ve içme kürleriyle romatizma nevralji cilt solunum yolları ve kadın hastalıklarında etkin şifa sağlar. Suyu içmek için soğutmaya bırakıldığında içindeki kükürt uçar ve içimi daha kolay olur. Yemeklerden önce içilirse iştah açar. Modern konaklama tesisleri vardır.

Sarıkız Madensuyu: Sıcaklık 18°C

Alaşehir ilçesi’nin güneydoğusunda bir dere kenarından kaynar. Pazarlanarak dağıtımı yapılır. Çok aranan bir sofra suyudur. Serbest CO2 normal ölçüdedir. Bu yönüyle doğal bir sodadır. Yemeklerden önce içildiğinde iştah açar. Böbrek ve mesanenin iltihap ve küçük taşlarına iyi gelir.

Saraycık Kaplıcası: Sıcaklık 515°C

Demirci ilçesi’ne bağlı Saraycık Köyü’ndedir. İçme ve hafif laksatif etki yapar. Banyosundan romatizma kadın hastalıkları fayda sağlar.

Saraycık Madensuyu da kaplıcanın yakınındadır. Sıcaklığı 23°C’dir. İçimi hoştur. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Südel İçmesi: Sıcaklık 20°C

Salihli ilçesi’ne bağlı Südel-Çakallar köyü’ndedir. Köylüler yazın müshil olarak 2-3 gün içerler. Sodyum bikarbonatlı ve sülfatlı sular içinde en yüksek değeri taşır. İçimi çok güzel olup mideyi hiç yormaz. Bağırsakları düzene sokar.

Urganlı Kaplıcaları: Sıcaklık 62-67°C

Turgutlu ilçesi’ne bağlı Urganlı Köyü yakınındadır. Karbondioksitli ve bikarbonatlı bir sudur. Halk arasında Turgutlu Kaplıcaları olarak bilinir. Ege Bölgesi’nin en üstün termal tesisleri burada bulunur. Kaplıca beş kaynaktan oluşur.

Romatizma nevralji nevrit kadın ve cilt hastalıklarına iyi gelir. Soğutulup içildiğinde de mide ekşimelerini önler.

Vakıf Değirmeni İçmesi: Sıcaklık 10°C

Kula ilçe’si çevresindedir. Açıkta kaynar. CO2 gazı boldur. İçme olarak içimi hoştur. Güzel bir sofra suyudur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP