Balıkesir Şifalı Su Ve Kaplıcaları

Balıkesir Şifalı Su Ve Kaplıcaları

ABONE OL
Ocak 1, 2024 17:47
Balıkesir Şifalı Su Ve Kaplıcaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Acısu Madensuyu: Sıcaklık 18°C

Susurluk ilçesi Dere Köyü’ndedir. Gazlı sulardandır. Mide karaciğer safra yolları hastalıklarında büyük fayda sağlar. İçimi çok güzel olan sofra suyudur. Şişelenerek satışı yapılır.

Akçay Kaplıcası: Sıcaklık 55°C

Edremit ilçesi Akçay istasyonundadır. Edremit’e 20 km uzaktır. Suyun çıktığı yerde sıcaklık 56 derece olduğu halde 1 km uzaktan kaplıcaya geldiği zaman 42 dereceye iner. Ancak değerinden hiçbir şey yitirmez. Deniz kenarındadır. İçmeye elverişli değildir. Romatizma nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Asarköy Kaplıcaları: Sıcaklık 50-84°C

Bigadiç ilçesi Asar Köyü’ndedir. Kayalıklar arasında birçok yerden kaynar. İçilmesi yanında banyosu da çok yararlıdır. Romatizma nevralji ve kadın hastalıklarında büyük fayda sağlar.

Balya Dağ Kaplıcası: Sıcaklık 60°C

Balya ilçesi Ilıca Köyü’ndedir. Bulunduğu yer denizden 500 metre yüksektedir. Kadın ve erkeklere ait iki bölümü olan bir hamamı vardır. İçmeye elverişli değildir. Banyosunda romatizma nevralji kadın hastalıkları şifa bulur.

Bostancı (Derman) Kaplıcaları: Sıcaklık 56°C

Edremit ilçesine 10 km uzaklıkta Bostancı Köyü’ndedir. Frenk Ilıcası da denir. Bir km’lik alanda yer yer çıkan sular geniş bir sazlık ve bataklık oluşturur. Çok yerde çamur hemen tedaviye hazır bir halde sıcak olarak bulunur. Bir hamamı ve havuzları vardır.

Bostancı Kaplıcası çamuru çok değerlidir. İçmeye elverişli değildir. Romatizma kadın hastalıkları nevralji ve nevrite iyi gelir.

Dereköy İçmesi: Sıcaklık 18°C

Susurluk ilçesi Dereköyü’ndedir. Bir dere kenarında ağaçlık içinden kaynar. Suda CO2 gazı boldur. İçimi hoş bir sofra suyudur. Mide karaciğer ve böbrek hastalıklarında faydalıdır.

Ekşidere Kaplıcası: Sıcaklık 41°C

Gönen ilçesine 15 km Balcı köyü yakınındadır. Bulunduğu yer ağaçlıktır. Bir hamamı vardır. Romatizma nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Emendere Kaplıcası: Sıcaklık 32°C
Sıdırgı ilçesine 7 km uzakta Emendere (Ilıca) köyündedir. Üç kaynaktan çıkar. Bulunduğu yer çam ağaçlarıyla kaplıdır. Radyoaktivitesi yüksek bir sudur. Banyosunda nekahat dönemindeki hastalar zayıflar yaşlılar çok fayda görür. Deri ve sedef hastalıklarına iyi gelir.

Gönen Kaplıcaları: Sıcaklık 79°C

Gönen ilçesi merkezindedir. Kaplıcanın bulunduğu yer 600m2’lik bir alanı kaplar. Suyun sıcaklığı yüksek olduğundan banyo için açık havuzlarda soğutulmuş su kullanılır.

Kaplıca suları en çok sodyum sülfat ve sodyum bikarbonat taşır. Banyo kürleriyle her çeşit romatizma kadın hastalıkları felç sinirsel ve ruhsal hastalıklar içme kürleriyle karaciğer ve safrayolları hastalıklarında etkin şifa sağlar.

Gönen Dağ Ilıcası

Gönen ilçesine 13 km uzaklıktadır. Su yerden kaynar. Üstü açık bir havuzu vardır. Radyoaktivitesi yüksek madeni içme suyudur.

Suyun yapılan analizinde içinde cinsel hormonları harekete geçiren ve idrar yolları hastalıklarına iyi gelen nitelikte olduğu belirtilmiştir.

Güre Kaplıcaları: Sıcaklık 64°C

Edremit İlçesi’ne 12 km uzaklıktadır. İzmir-Çanakkale karayolu üzerinde 500 metre içeridedir. Bulunduğu yer koyu zeytinliklerle kaplıdır.

Kaplıca suları kadın hastalıkları romatizmalar cilt sedef böbrek taş ve kumları ile karaciğer hastalıklarına iyi gelir.

Hisaralan kaplıcası: Sıcaklık 98°C

Sındırgı ilçesine 14 km uzaklıktadır. Kaplıcanın bulunduğu yer ağaçlıktır ve sular traventenler oluşturmuştur.

Bileşiminde ençok sodyum bikarbonat vardır. İçmeye elverişli değildir. Banyosundan romatizma nevralji ve kadın hastalıkları fayda görür.

Hozluca Kaplıcaları: Sıcaklık 80°C

Balya İlçesi Cami Mevkii’ne 5 km uzaklıktadır. Suları kükürtlüdür. Romatizmal hastalıklara iyi gelir.

Karaağaç Kaplıcası: Sıcaklık 31°C

Burhaniye ilçesine 15 km uzaklıktaki Karaağaç köyü’ndedir. Su küçük bir havuzda toplanır. Suyu ılık olmakla birlikte kükürdü nedeniyle deri hastalıklarında uyuzlarda banyosundan çok faydalanılır. Gargara buğulama ile boğaz burun teneffüs yolları hastalıklarında tavsiyeye değer.

Kepekler Kaplıcası: Sıcaklık 54°C

Susurluk ilçesi Kepekler Köyü’ndedir. Yaklaşık 200 dönümlük bir alanda yer alan sular büyük bir çamur tabakası oluşturur. Dünyanın en şifalı çamuru olduğunda uzmanlar ortak görüşe varmışlardır. Suyun litresinde çok yüksek radyoaktivite bulunduğundan bu yönüyle ülkemizin doğal sıcak çamurlu en üstün kaplıcası sayılır. Büyük bir hamamı ve havuzu vardır.

Radyoaktiviteli çamur uygulamaları kırık çıkıktan sonraki hareketsizliklerde kadın hastalıklarında çocuk felçlerinde sinirlilik durumlarında çok yararlı sonuçlar verir. Yaz ayları boyunca açıktır. Bandırma iskelesine 30 km uzaklıktadır.

Kokarlar Kaplıcası: Sıcaklık 50°C

Bigadiç ilçesi Asar Köyü’ndedir. Banyo konaklama gargara kürleriyle faydalanılır. Romatizma nevralji ve solunum yolları hastalıklarında yarar sağlar.

Ömerköy Kaplıcası: Sıcaklık 30°C

Susurluk ilçesi Ömer Köyü’ndedir. Düzlük bir yerden çıkar. Ülkemizin yüksek radyoaktiviteli sularındandır. Banyo kürlerinden sinirli kişiler yorgunlar faydalı sonuçlar alır.

Manyas Kum Kaplıcası: Sıcaklık 51°C

Manyas ilçesine 4 km uzaklıktadır. Kükürtlü bir sudur. Deri cilt hastalıklarına iyi gelir.

Pamuklu-Bengi Kaplıcası: Sıcaklık 545°C

Balıkesir’e 20 km uzaklıktadır. İçildiğinde mide ve şeker hastalarına banyo kürleriyle de romatizma ve damar sertliğine iyi gelir.

Pelitköy-Zeytinpınar İçmesi: Sıcaklık 20°C

Burhaniye ilçesine 15 km uzaklıkta Pelit Köyü’ndedir. Deniz kıyısında kayalıklar oyularak çıkarılmış bir sudur.

Orta tuzlu sülfatlı sulardandır. İçinde CO2 gazı bulunduğundan içimini kolaylaştırır. Bağırsak düzensizliklerinde karaciğer safrakesesi hastalıklarında faydalıdır.

Sarısu İçmesi: Sıcaklık 15°C

Sındırgı ilçesi Akçakısrak köyü’ndedir. Suyu çok soğuk olduğu için içmesine ilgi büyüktür. Koklama ve solunum yolları hastalıklarına çok iyi şifa sağlar.

Yıldızdağ Kaplıcası: Sıcaklık 52°C
Susurluk ilçesi Aziziye köyü’ne 5 km uzaklıktadır. Eskiden dere içindeki kaynaklar üzerine yapraklı ağaç dalları uzatılır hastalar bunların üzerine yatırılarak üzerleri yorganla örtülerek terletilirmiş.

Romatizma nevralji ve kadın hastalıklarında etkili bir kaplıcadır.

Zeytinliada Kaplıcası ve İçmesi: Sıcaklık 26°C

Erdek ilçesi karşısında deniz kıyısından 200 metre uzaklıktaki Zeytinadası’nda mağaradan kaynar. Mermer kayalar arasında birkaç basamak merdivenle inilen iki mağaradan birindeki havuzda banyo yapılır. Diğer mağarada ise “ayazma” denilen bir su içme olarak tanınır.
Çok tuzlu sodyum sülfatlı sulardandır. Bağırsak karaciğer ve safrayolları hastalıklarında şifa sağlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP