Güntekin Onay

Güntekin Onay

ABONE OL
Nisan 19, 2024 21:22
Güntekin Onay
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güntekin Onay, Türk spor spikeri ve yazarıdır.

Teknik direktör Gündüz Tekin Onay’ın oğludur. 12 Ekim 1971 tarihinde Adana’da dünyaya geldi.İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca olmak üzere 3 dil bilen Onay, Özel Işık Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Turizm bölümünde okudu. 1992’de Kanal 6’ya geçen Şansal Büyüka’nın yabancı dil bilen, genç, bilgili elemanlardan oluşan yeni bir ekip kurma hazırlamak istemesi ile Türk Spor Basınına girdi. Gündüz Tekin Onay’ın oğlu Güntekin Onay’ı Şansal Büyüka’ya önermesiyle, Öztürk Pekin ve Doğan Yıldız gibi televizyoncular tarafından bir takım testlere tabi tutuldu ve testleri başarıyla geçtikten sonra aynı isimlerden eğitim aldı.

Önce Kanal 6’da “Dış haberler sorumlusu” olarak mesleğe başladı. İlk olarak “Güney Amerika Kupasını” anlattı. Sonra “B.Dortmund-İnter” maçını anlatmaya Almanya’ya gitti. 1992-1993 sezonunda Türkiye Ligi maçlarını anlatmaya başladı. İlk anlattığı maç “Kocaelispor-Beşiktaş” maçı oldu. Kanal 6 sabah bültenlerinde spor haberlerini sunmaya başladı ve Şansal Büyüka ile stadyum programını yaptı. Daha sonra Kanal D’ye geçti ve “Televole” isimli spor programını yaptı. Sonrasında Star TV’ye geçerek “Telegol” progmanının sunuculuğunu yaptı ve UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarını anlattı.

Son olarak NTV’ye transfer oldu. Halen NTV ve NTVSpor kanallarında İspanya Futbol Ligi La Liga ve İtalya Ligi Serie A maçları anlatır. Rıdvan Dilmen’le beraber “%100 futbol” programını lig maçlarından sonra ve Türk takımlarının Avrupa maçlarından sonra yapmaktadır. Pazar geceleri “Videolig” programında Rıdvan Dilmen’le Türkiye ligindeki tüm karşılaşmaların özetlerini gösterip yorumlamaktadır. Salı akşamları “Gol” programında Emek Ege ve Mert Aydın’la Avrupa liglerini yorumlamaktadır. Hafta içi 19.00’da Emek Ege, Emre Gönlüşen, Özgür Buzbaş ve Ercan Taner’le değişmeli olarak spor merkezi programında günün önemli spor olaylarını konuklarıyla yorumlamaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP