Diş Sağlığında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar…

Diş Sağlığında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar…

ABONE OL
Nisan 16, 2024 15:21
Diş Sağlığında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diş hekimliğindeki hızlı gelişmeler ve bunların ağız ve diş sağlığına olan olumlu etkilerine rağmen birçoğumuz halen kulaktan dolma bilgileri uyguluyoruz. Halk arasında doğru olduğuna inanılan birçok bilginin aslında yanlış olduğunu belirten Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk ağız ve diş sağlığı konusunda doğru bildiğimiz yanlışları ve yaptığımız hataları anlattı.

Dişleri sert bir şekilde fırçalamak parlamasına neden olur

Dişleri sert fırçalamak; dişleri temizlemek dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine neden olur.

Eğer dişlerimde görülen bir problem yoksa diş hekimini ziyaret etmeme gerek yoktur.

Dişlerinizde görünen bir problem olmaması diş hekiminize yapacağınız genel kontrollerinizi aksatmanız için bir neden değildir. Bireylerin dişlerinde hissedilen bir rahatsızlık duymadıkları takdirde diş hekimi ziyaretlerini ertelediklerini ancak bu durumda diş hekimlerinin erken teşhiste bulunamayıp hastaların daha büyük problemlerle karşı karşıya kaldıklarını belirten Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk altı ayda bir yapılacak olan diş hekimi ziyaretlerinin ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli olduğunu ve ertelenmemesi gerektiğini vurguluyor.

Ailemin dişleriyle ilgili problemi yok dolayısıyla benimde endişe etmeme gerek yok

Ağız ve diş sağlığında genetik özellikler küçük bir rol oynar. Ağız ve dişlerinizin sağlığı sizin onlara ne kadar iyi baktığınızla ağız ve diş bakımınızı ne kadar düzenli yaptığınızla alakalıdır.

Dişlerimi günde bir kereden fazla fırçalamak diş mineme zarar verebilir

Dişlerinize ve dişetlerinize hasar vermemesi için birçok diş hekimi yumuşak diş fırçaları önerirler. Böyle fırçalar kullandığınız sürece dişlerinizi günde iki kere fırçalamadan dolayı bir problemle karşılaşmazsınız.

Dişleri beyazlatmak için karbonatla fırçalamak gerekir

Dişleri karbonatla fırçalamak beyazlatmanın aksine dişin mine tabakalarını çizer ve aşındırır. Bunun sonucunda; dişin parlaklığı gider ve dişler daha kısa zamanda renkleşmeye başlar.

Yemeklerden sonra şekersiz sakız çiğnemek diş fırçalamak kadar etkilidir

Yemeklerden sonra şekersiz sakız çiğnemek dişlerinizi temizlemek nefesinizi ferahlatmak gibi etkileri olsa da plakları temizlemede dişlerinizi fırçalamanın yerini alamaz.

Eğer dişiniz ağrıyorsa ağrıyan dişinizin üstüne asprin ya da kolonya koyun

Ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye asprin ya da kolonya koymak “alkol asprin yanığı” denilen komplikasyonlara neden olur.

Diş beyazlatma diş minesine zarar verir

Diş hekimliğinde kullanılan son teknolojiler sayesinde artık dişlerinize yapılacak olan estetik uygulamaların çok kolay ve son derece güvenli olduğunu belirten Diş Hekimi Onur Öztürk estetik uygulamalardan diş beyazlatma işlemini yaptırmak isteyen hastaların bunu diş hekimi kontrolünde güvenle yaptırabileceklerini diş beyazlatma da kullanılan yöntemlerin diş hekimi kontrolünde yapıldığında diş minesine zarar vermediğinin altını çizmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP